Traian Băsescu: Plângerea penală a parlamentarilor PSD este o acţiune politică

Preşedintele Traian Băsescu a spus că plângerea penală pe care parlamentarii PSD au depus-o împotriva sa pentru ameninţare şi şantaj este un demers strict politic. Băsescu s-a arătat încrezător că nici după încheierea mandatului nu va putea fi condamnat în urma acestei plângeri pentru că declaraţiile care au generat-o sunt, la rândul lor, declaraţii politice pentru care are imunitate inclusiv după ce nu va mai fi preşedinte.
Adrian Ilie
23 apr. 2014, 11:42
Traian Băsescu: Plângerea penală a parlamentarilor PSD este o acţiune politică

„Faptul că o sută şi ceva de pesedişti fac şi ei plângere penală, dacă nu făceau plângere penală, poate se mai putea discuta, dar a fost evident o acţiune politică, şi Parchetul a procedat conform legii, pentru că există în Constituţie şi motivul pentru care un preşedinte poate fi anchetat, pentru înaltă trădare, în rest, nu poate fi anchetat, în timpul mandatului”, a declarat Traian Băsescu, la „Adevărul” Live.

Preşedintele este liniştit chiar şi în perspectiva pierderii imunităţii de şef al statului. „După ce închei mandatul nu pot răspunde pentru declaraţiile politice din timpul mandatului”, crede Băsescu.

Lucian Bolcaş, avocatul Gabrielei Firea, intenţionează să trimită joi o solicitare Curţii Constituţionale pentru ca judecătorii acesteia să emită un punct de vedere asupra limitele imunităţii şefului statului.

Bolcaş a luat această decizie după ce Parchetul a anunţat că nu va începe cercetările în cazul plîngerii Gabrielei Firea împotriva lui Traian Băsescu pentru şantaj şi ameninţare decât după ce mandatul de preşedinte al lui Băsescu se va încheia.

Parchetul ICCJ a dispus, pe 18 aprilie, urmărirea penală pentru şantaj în urma plângerii formulate de senatorul PSD Gabriela Firea împotriva lui Traian Băsescu, la care a fost conexată şi sesizarea parlamentarilor. Procurorii au suspendat punerea în mişcare a acţiunii penale, întrucât Traian Băsescu are imunitate până la finalul mandatului de preşedinte.

Senatorul PSD Gabriela Firea a depus plângere penală pe numele lui Traian Basescu, acuzându-l pe preşedinte i-a terfelit pe toţi cei apropiaţi ei. Firea a mers la Parchetul ICCJ, însoţită de avocatul ei, Lucian Bolcaş, şi îl acuză pe Traian Băsescu de amenintare si santaj.

„Pentru ca, printre puncte punctele si suspensiile presedintelui, cu privire la faptul ca toti barbatii care au fost sprijiniti de mine in viata mea au sfarsit-o prost, el s-a gandit si la tatal lui, la primul meu sot, care, intr-adevar, a sfarsit-o prost, si anume a decedat, dupa cinci ani de suferinta, de boala, dar nu din cauza senatorului Firea, care face parte din comisia de ancheta Nana. Si vreau sa ii spun lui Traian Basescu mesajul din partea fiului meu cel mare, ca el ma iubeste, ca ma sustine si ca nu ii este rusine cu mine, si nu se considera ghinionist ca sunt femeia principala din viata lui”, a spus Gabriela Firea.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Care este suprafața reală a Bucureștiului? Capitala nu este cel mai mare oraș din țară
Capital.ro
Se schimbă banii. Anunț pentru cei cu care fac plăți cu cardul. Euro ia locul monedei naționale din 2026
Playtech.ro
Cum conduci o mașină diesel ca să consumi mai puțin. Regula pe care puțini o respectă
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Cum vede șeful Inscop finala prezidențială: „9 din 10 votanţi PSD l-ar vota pe George Simion şi nu pe domnul Nicuşor Dan”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Zile libere în iunie. Bugetarii au parte de încă o mini-vacanță
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Extrageri speciale loto de 1 Mai. Loteria Română a suplimentat fondul de câștiguri
Cancan.ro
E însărcinată! Vedeta din România va naște primul copil cu iubitul ei, la peste 1 an de la divorț
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Devine interzis la toate mașinile. UE va da ordin pentru orice țară. România nu va mai putea folosi
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Un detaliu te poate lăsa fără pensie în mai! Anunț pentru pensionarii care primesc banii prin poștă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Ce-a înțeles BBC din scandalul Georgescu. Restul lumii încă așteaptă traducerea…