TRAIAN BĂSESCU, PREMIER după 2014. Şova: Este cea mai importantă decizie a Congresului PNL-PDL

Social-democratul Dan Şova spune că cea mai importantă decizie a Congresului de sâmbătă în care PNL şi PDL au decis să fuzioneze este aceea că Traian Băsescu va fi premier după 2014.
Ionela Marcu
26 iul. 2014, 14:43
TRAIAN BĂSESCU, PREMIER după 2014. Şova: Este cea mai importantă decizie a Congresului PNL-PDL

Dan Şova scrie pe Facebook că reuiunea PNL-PDL înseamnă de fapt „stabilirea, în absența acestuia, a unui proiect pentru Traian Băsescu după 21 decembrie 2014”

„Noua Alianță D.A. este clădită în jurul aceluiași obiectiv de acum 10 ani: putere pentru Traian Băsescu și pentru oamenii săi. Noul proiect politic, în ciuda votului din iulie și decembrie 2012, înseamnă de fapt aducerea în prim-plan a unui Președinte care a generat cel mai mare val de respingere din România din ultimii 25 ani.

Așa cum arată și declarațiile primarului Aradului, PDL a abandonat ideea de a da candidatul de la Cotroceni și cere în schimb poziția de prim-ministru. În fapt, domnul Iohannis este propus pentru Cotroceni doar pentru a-i face loc, într-un scenariu apocaliptic, lui Traian Băsescu la Palatul Victoria.

PNL şi PDL au spus DA: Congresul comun a aprobat FUZIUNEA. Noul partid se va numi PNL

Sunt de reținut și declarațiile primarului Hava care vorbește despre posibilitatea ca Traian Băsescu să se întoarcă în PDL. Rând pe rând, toate elementele planului noului PNL pentru Traian Băsescu după sfârșitul mandatului sunt devoalate”, susţine Şova.

Fostul ministru adaugă că „trădarea PNL nu are cum să nu rămână fără rezultate și ce s-a întâmplat la alegerile europarlamentare este o atenționare mai mult decât serioasă”.

„Congresul PNL – PDL are rolul de a clarifica ce fel de alegere vom avea de făcut în această toamnă: între marioneta lui Traian Băsescu pentru Cotroceni, hotărâtă să pună în practică un scenariu Putin – Medvedev în România și un candidat puternic, care înțelege ce fel de țară și ce fel de conducători își doresc românii”, precizează Şova.

VICTOR PONTA, despre Congresul de fuziune PNL-PDL: O reuniune a nebunilor şi mişeilor sub acelaşi acoperiş

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Ce se mai întâmplă cu fiica lui Ilie Năstase. Ultimul mesaj pe care l-a transmis
Capital.ro
Când intră pensiile pe card în februarie 2026. CNPP a confirmat. Pensionarii sunt sfătuiți să verifice soldurile
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Jucătorul cumpărat de Dan Petrescu pentru 2.000.000 de euro, revenire total neașteptată în SuperLiga! Se prezintă la direct la antrenament
MediaFlux
Planul secret al SUA în Iran: Ce vrea Trump să facă e extrem de riscant
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil