Traian Băsescu, reacţie la reţinerea şefului ANI, Horia Georgescu: „Sunt erori judiciare”

Traian Băsescu a comentat, luni, reţinerea şefului ANI, Horia Georgescu, dar a dat şi detalii despre posibilele "erori" din anchetele procurorilor, reclamate într-un mesaj pe Facebook.
Ionela Marcu
16 mart. 2015, 16:16
Traian Băsescu, reacţie la reţinerea şefului ANI, Horia Georgescu:

HORIA GEORGESCU, şeful Agenţiei Naţionale de Integritate, a fost reţinut, luni, şi scos în cătuşe din sediul DNA.

Întrebat despre reţinerea lui Georgescu, Traian Băsescu a declarat: „Ati văzut justiţia SUA? Toţi spunem ca este cea mai inaltă justiţie. Sunt erori judiciare. Eu mi-am asumat faptul că, in mandatele mele, am vrut să se creeze un sistem de justiţie puternic, văd şi contestările publice şi sunt de acord că nici o justiţie nu e perfectă, doar Dumnezeu e perfect”.

Fostul preşedinte a făcut precizări şi în legătură cu postarea de pe Facebook în care spunea că nu exclude erorile sau abuzurile în anchetele DNA.

„Nu m-as referi inca (n.red. – la erorile procuorirlor), va veni si momentul in care sa ma refer cand o sa am probe.

Văd destule cotestări in spatiul public, plecat de la povestea cu denunturile. Aici trebuie gandit putin dacă arestam un om pe un dentunt si il tinem la beci pana spune ca cel care l-a denuntat, dacă punem pe masa unuia pe care l-am prins ca a luat bani, mită (…). În momentul în care ii pui foaia în dreapta si catusele în stanga, s-ar putea să ai eşecuri in corecta declaratie”, a precizat Băsescu. 

CITEŞTE ŞI ELENA UDREA, reacţie la reţinerea lui Georgescu: O forţare uriaşă, un plan ticluit de binomul Coldea-Kovesi

Fostul preşedinte Traian Băsescu a postat un mesaj pe Facebook în care vorbește despre posibilitatea ca în anumite cazuri procurorii să fi comis un abuz, făcând referire cel mai probabil la Elena Udrea.

CITEŞTE ŞI Traian Băsescu vine cu o nouă ipoteză pe Facebook în cazul Elenei Udrea: Nu exclud erorile şi abuzurile DNA

HORIA GEORGESCU, şeful Agenţiei Naţionale de Integritate, a fost reţinut, luni, de DNA, după ce a fost audiat de procurori aproape 6 ore. Şeful ANI a fost dus în Arestul Poliţiei Capitalei şi urmează ca marţi procurorii DNA să ceară Înaltei Curți de Casație și Justiție arestare preventivă pentru 30 de zile pentru abuz în serviciu. Potrivit procurorilor, Comisia Centrală pentru Stabilirea Despăgubirilor din care făcea parte şi Horia Georgescu a supraevaluat bunurile în trei dosare cauzând un prejudiciu de aproximativ 75.000.000 euro.

DailyBusiness
O nouă victorie a PSD în fața lui Bolojan. Guvernul a aprobat modificările la OUG care i-a revoltat pe primari
Spynews
Halloween 2025: Idei de costume, decorațiuni și cum să organizezi o astfel de petrecere acasă
Fanatik.ro
Tragedie în fotbal! A murit fostul portar al lui Real Madrid și al naționalei Spaniei
Capital.ro
Adevărul despre apariția lui Călin Georgescu. Traian Băsescu l-a „citit” instant: Încerca de atunci să-și facă loc
Playtech.ro
Ce poți să faci dacă îți întârzie salariul la locul de muncă. Ce drepturi ai, cum poți sancționa angajatorul cu amenzi
Adevarul
Apariție misterioasă la Cernobîl: câini cu blană albastră rătăcesc prin zona de excludere
wowbiz.ro
AVEM PRIMA REACȚIE a lui Irinel Columbeanu după ce Monica Gabor s-a întors în România: „Nici nu m-a...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, irezistibilă în noua reclamă! S-a încins atmosfera când a apărut în costum de baie
kanald.ro
A murit tatăl lui Andrei Ștefănescu! „Dumnezeu să te odihnească, eroul meu!”
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
L-a distrus pe Edi Iordănescu și l-a acuzat în direct că a aranjat un meci al naționalei României: ”Dă boala peste mine când te aud, deșteptul care ești!”
MediaFlux
Vești bune pentru toți românii care reciclează! Vor putea primi mai mulți bani!
stirilekanald.ro
Imagini cutremurătoare în curtea spitalului din Buzău, după ce directorul medical Ștefania Szabo a murit în camera de gardă! E crunt! Ce sa întâmplă ACUM
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara