Traian Băsescu solicită statului un birou în care să poată primi vizite oficiale

Traian Băsescu insistă să obţină un birou într-o clădire de la RA-APPS, spaţiu în care ar urma să primească demnitari sau foşti şefi de stat, potrivit România TV.
Iulian Tudor
09 mart. 2015, 11:26
Traian Băsescu solicită statului un birou în care să poată primi vizite oficiale

Fostul preşedinte Traian Băsescu a cerut să i se dea un imobil în care să îşi instaleze biroul, motivând că mai mulţi demnitari sau chiar foşti şefi de stat i-au cerut întâlniri, dar nu a avut unde să îi primească.

TRAIAN BĂSESCU, la casa din Mihăileanu: Am venit să schimb LIGHEANELE pe unde plouă VIDEO

Potrivit legii, foştii preşedinţi au dreptul să foloseacă gratis o locuinţă de protocol, „cu destinaţia de reşedinţă, care cuprinde şi un spaţiu cu destinaţia de cabinet de lucru, încadrat cu un post de consilier şi un post de secretar”.

Traian Băsescu ar urma să se mute într-o locuinţă RA-APPS, la care are dreptul în calitate de fost şef al statului. Imobilul ce i-a fost pus la dispoziţie în acest sens este cel în care a locuit Mioara Roman, numai că acesta se află acum în reparaţii, din cauza stării avansate de degradare în care se afla.

TRAIAN BĂSESCU se va muta în vila Mioarei Roman: Am semnat contractul. Aţi văzut cum arată?

Drept urmare, Traian Băsescu locuieşte încă în Vila Lac 3, pe care ar fi trebuit să o părăsească în termen de 60 de zile de la încheierea mandatului.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu Michael Schumacher. Anunțul momentului despre starea sa de sănătate
Capital.ro
Mașinile care nu mai trec de ITP. Șoferii sunt obligați să se prezinte la RAR
Playtech.ro
Ce acoperă o asigurare facultativă a locuinței și cât costă. De ce este important să o ai chiar
Adevarul
Cine pune în pericol siguranța energetică a României și face jocurile Rusiei. Economist: „Erați în echipă cu Călin Georgescu”
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
Fiica de 14 ani a femeii găsite fără viață într-o pădure la marginea Capitalei a fost reținută pentru instigare la omor calificat! Adolescenta l-ar fi convins pe iubitul ei să-i ucidă mama
Cancan.ro
Ultimele mesaje postate de Flavia Groșan. Ce chinuri a trăit înainte să intre în comă doctorița controversată din pandemia Covid
iamsport.ro
Replică DEZLĂNȚUITĂ a lui Becali pentru Rădoi, 'învățătorul mapamondului': 'Hai să-ți spun un lucru!'. Ce i-a zis, de fapt, Lucescu la telefon
MediaFlux
Vremea face ravagii! Alertă meteo de ninsori și vânt puternic
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025