Traian Băsescu: „Suntem în război! Un atentat terorist se poate produce oricând şi în România”

Fostul preşedinte Traian Băsescu a vorbit, la România TV, despre tragedia care a lovit oraşul Nisa din Franţa, acolo unde un camion a intrat în mulțimea adunată pentru a urmări focul de artificii cu ocazia Zilei Naționale. Fostul şef de stat trage un semnal de alarmă şi spune că atentate teroriste vor mai fi în Europa, adăugând că "numai naivii pot exclude un atentat în România".
Iulian Tudor
15 iul. 2016, 06:48
Traian Băsescu:

O nouă dramă în Europa, în Franţa şi nu pentru că Franţa ar fi mai slabă din punctul de vedere al capacităţii de a proteja cetăţenii de acte teroriste, ci pentru că Franţa este o ţintă-simbol pentru toată Europa. Ar trebui să simţim că ce s-a întâmplat la Nisa, ca şi ce s-a întâmplat la Paris, s-a întâmplat în România. Ăsta ar trebui să ne fie feeling-ul, pentru că, de fapt, teroriştii ne lovesc pe toţi, lovind Franţa. Ca dovadă, dacă vreţi mai pragmatic, uitaţi-vă că şi români sunt răniţi în atentatul din această noapte, cum au fost şi în cel de la Paris„, a declarat Traian Băsescu, la România TV.

Fostul preşedinte spune că atentatul nu Franţa nu s-a produs din cauza „relaxării” forţelor de securitate, după Campionatul European de Fotbal. Mai mult, atrage oficialul atenţia, Europa va mai fi lovită de atentate teroriste, dar nu ştim când şi unde.

Orice serviciu de informaţii îşi dă seama că după un eveniment cum a fost campionatul european de fotbal, teroriştii îşi imaginează că pot lovi şi au reuşit, dar nu cred că a fost o relaxare a forţelor de securitate ale Franţei. Pur şi simplu, se întâmplă ceea ce noi toţi spunem de la declanşarea acestui val de atentate, că atentate vor mai fi şi vă pot spune acum că vor mai fi şi altele, nu ştim când şi unde. Să ucizi oameni poţi folosi tot soiul de mijloace. Cui i-ar fi dat prin cap că un terorist ia un camion de 20 de tone şi intră cu el în mulţime?„, a precizat Băsescu.

Fostul şef de stat consideră că autorităţile trebuie să renunţe la sloganul „să fim corecţi din punct de vedere politic” şi subliniază că „teroriştii se recrutează dintre cei de cultură islamistă”.

Dacă în casă la ei se menţine cultura islamistă, în această cultură este un teren în care cu uşurinţă se recrutează oamenii pentru acte teroriste. Cred că va trebui acordată atenţie şi aici, pentru că mulţi spun „să distrugem statul islamic”. Da, îl putem distruge în 2-3 ani, dar ei vor deveni islamiştii migranţi în Europa, o diasporă a statului islamic în Europa şi vor continua să acţioneze.

Răul este făcut, eu am spus-o demult, iar răul cel mare şi capital pentru viitorul Europei s-a făcut anul trecut, când s-au deschis larg porţile Europei şi au fost chemaţi la sânul doamnei Merkel toţi cei care voiau să vină în Europa. Ei nu s-au dus numai în Germania, s-au dus peste tot.  Oamenii educaţi în cultura islamului vor fi cu uşurinţă recrutaţi pentru acte teroriste„, a mai declarat Traian Băsescu.

Oficialul spune ferm, fără menajamente, că un atentat terorist poate să lovească şi România, oricând.

Bătălia trebuie dusă nu numai în teritoriile ocupate de statul islamic, ci trebuie dusă în Europa. Suntem în război! Suntem partea a acestui război, pentru că după cum bine vedeţi, oriunde s-ar produce un astfel de atentat, este aproape imposibil să nu fie şi români. Nu putem spune că dacă a fost în Franţa, românii nu sunt afectaţi.

Numai naivii pot exclude un atentat în România. Un astfel de incident se poate produce oricând şi în România. Prin măsurile care se iau, sistemele de securitate încearcă să protejeze România de astfel de evenimente„, a conchis Traian Băsescu.

Un camion a lovit în mulțimea adunată la Nisa pentru focurile de artificii cu ocazia Zilei Naționale a Franței, joi seară, la orele 22.30 (23.30, ora României), înregistrându-se 84 de morți și sute de răniți, dintre care 18 răniţi grav. Șoferul camionului care a izbit mulțimea a fost împușcat.

Doi cetățeni români au fost răniți în atentatul de la Nisa, până la acest moment nefiind, însă, identificați români printre decedați.

MAE a pus la dispoziția cetățenilor români contactele telefonice ale Consulatului General la Marsilia +33 491221741, Ambasadei României la Paris +33 (0)147052966; +33 (0)147052755; +33 (0)145503997; +33 (0)147051040, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

CITEŞTE ŞI: Mărturia unui român care a scăpat în urma atentatului terorist din Franţa: „A fost un infern. Am zis: s-a terminat, suntem împuşcaţi”

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Cum au votat bogații României în turul I al alegerilor prezidențiale. Rezultatele înregistrate în zona de lux a Capitalei
Capital.ro
El va fi președintele României! Avem rezultatele. Cine va câştiga finala pentru Cotroceni
Playtech.ro
Teren agricol moștenit fără succesiune: ce riscuri există dacă nu faci actele la timp
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Vremea se răcește brusc. Un ciclon tranversează România de la vest la est
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
S-au mărit indemnizațiile pentru românii cu venituri mici! Vești bune de la stat în 2025
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele