Traian Băsescu: Ungurii să-şi pună steagul unde vor, dar nu pe instituţii ale statului român

Preşedintele Traian Băsescu s-a referit duminică la recentele tensiuni româno-maghiare şi a spus că atât liderii de la Budapesta, cât şi cei de la Bucureşti, au dat dovadă de un comportament iresponsabil. Şeful statului a explicat că problemele puteau fi rezolvate cu legea în mână, fără propagandă.
Filip Stan
10 feb. 2013, 14:34
Traian Băsescu: Ungurii să-şi pună steagul unde vor, dar nu pe instituţii ale statului român

Traian Băsescu s-a referit în cadrul conferinţei de presă de la Palatul Cotroceni la escaladarea scandalului pe tema arborării drapelului Ţinutului Secuiesc pe diverse instituţii publice din ţara noastră. El a apreciat că atât statul român cât şi cel maghiar sunt vinovate că s-a ajuns într-un punct, iar situaţia a devenit aşa de tensionată.

Şeful statului a îndemnat la acţiuni raţionale şi la calm, el declarând: „Mi se pare un comportament iresponsabil şi la Budapesta şi la Bucureşti. E adevărat că râdeam când m-am întâlnit cu Viktor Orban, la Bruxelles, dar spunând „uşor, uşor cu pianul pe scări”, în problema naţionalistă. Viktor Orban a avut o reacţie pozitivă. Trebuie să cerem ambelor părţi ponderarea mesajului, e uşor să te joci cu astfel de termeni, să-ţi păcăleşti populaţiile. Există riscul să nu te opreşti când trebuie. O asemenea posibiltate n-ar fi decât un dezastru pentru România şi Ungaria”.

Totodată, Traian Băsescu a ţinut să îl atace indirect pe premierul Victor Ponta, apreciind că problemele României sunt altele în momentul de faţă. „Fondul abordarii trebuie să fie calm, iar faptul că uneori câte un politican mai excedat stârneşte lucrurile nu este decât o probă de lipsă de maturitate, dar şi de responsabilitate. De fapt, care-s problemele noastre? Problema noastră astăzi este creşterea preţului la energie, minciuna că ni se reduce TVA-ul la alimente dar nu s-a redus, introducerea impozitului forfetar pentru micii producători, taxe pentru fermieri, creşterea taxelor locale…

Sigur, niciodată nu voi încuraja utilizarea unor însemne ilegale pe instituţiile statului român. Dar depinde cum abordăm acest lucru. Fără propagandă, fără patos doar cu legea în mână. Ţi-am dat steagul jos, poţi să-l pui la tine în curte, unde vrei, dar nu pe instituţii ale statului. Deci se puteau face lucrurile mult mai decent şi fără a profita pentru a încerca să profităm de problemele reale ale românilor, într-un spaţiu uşor de inflamat, cum este cel naţionalist în perioada de criză„, a declarat Traian Băsescu.

Citeşte şi

Traian Băsescu răspunde „dezamăgitului naţional”: Ar fi obţinut bani de avion Bruxelles-Bucureşti

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Taxă obligatorie pe toate drumurile din România. Șoferii, amendați dacă achită după termenul impus
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai