Transportul în comun în Braşov, paralizat. Şoferii de autobuz au intrat în grevă

Şoferii de la Regia Autonomă de Transport (RAT) Braşov au protestat vineri dimineaţă, refuzând să meargă pe traseu, nemulţumiţi că salariile nu le-au mai fost mărite de câţiva ani. Niciun mijloc de transport în comun nu a circulat în oraş.
Iulian Tudor
07 iun. 2013, 06:46
Transportul în comun în Braşov, paralizat. Şoferii de autobuz au intrat în grevă

Potrivit purtătorului de cuvânt al RAT Braşov, Silviu Ştefan, protestul spontan a fost declanşat de şoferii de autobuze, care ar fi trebuit să intre în cursă la ora 05.30, iar acestora li s-au alăturat, de la ora 07.00 şi şoferii de troleibuze.

„La această oră ar fi trebuit să fie pe traseu 140 de şoferi de autobuze şi troleibuze. În total avem circa 360 de şoferi, dar aceştia sunt solidari cu colegii lor. La această oră nu circulă niciun autobuz Singura revendicare a angajaţilor este cea legată de salarii”, a declarat pentru MEDIAFAX reprezentnatul RAT Braşov.

Salariul mediu de încadrare al unui şofer de la RAT Braşov este de 1.150 de lei, potrivit sursei citate.

Conducerea RAT Braşov discută cu sindicatul angajaţilor de câteva luni pe tema salariilor, negocieri care nu au ajuns la niciun rezultat.

Prefectul Mihai Mohaci se află la sediul RAT Braşov, pentru a discuta cu membrii de sindicat şi conducerea instituţiei pentru a găsi soluţii.

„La această oră conducerea Regiei se află la negocieri cu reprezentanţii angajaţilor pentru detensionarea situaţiei. Problema este că legislaţia în vigoare nu permite majorarea cheltuielilor salariale. Ne cerem scuze călătorilor pentru disconfortul creat”, a declarat purtătorul de cuvânt al RAT Braşov.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cadoul primit de Leo Messi de la cea mai bogată familie din India. Valorează peste 1 milion de dolari
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Legea chiriașului fără contract. Ce drepturi ai dacă nu ai încheiat un contract
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet