Trei apropiaţi ai ucigaşului celor doi poliţişti, Larossi Abbala, reţinuţi. Sunt acuzaţi că i-au filat pe oamenii legii

Trei apropiați ai lui Larossi Abballa, autorul dublului asasinat din Franţa căruia i-au căzut victime un polițist și partenera acestuia, au fost reținuți marți, sub suspiciunea că au efectuat filaje asupra unor polițiști, transmite AFP, citând surse de poliție.
Filip Stan
21 iun. 2016, 13:55
Trei apropiaţi ai ucigaşului celor doi poliţişti, Larossi Abbala, reţinuţi. Sunt acuzaţi că i-au filat pe oamenii legii

În atac au fost uciși Jean-Baptiste Salvaing, comandant de poliție adjunct la comisariatul din Mureaux, și Jessica Schneider, agent administrativ la comisariatul din Mantes-la-Jolie.

Cei trei bărbați au fost condamnați în trecut pentru acțiuni cu caracter terorist. Potrivit unei surse de poliție, ei au efectuat filaje asupra unor polițiști în special cu ocazia unei adunări festive în departamentul Yvelines (la vest de Paris), unde lucrau cele două victime al lui Abballa.

Anchetatorii urmează să stabilească dacă cei trei au sau nu vreo legătură cu dublul asasinat comis în seara zilei de 13 iunie în numele grupării jihadiste Stat Islamic. Atacatorul a fost ucis în timpul intervenției trupelor de elită.

Citeşte şi Jihadistul care a ucis un cuplu de poliţişti la Paris a transmis LIVE pe Facebook din casa victimelor VIDEO

Alți doi apropiați ai jihadistului, Saad Rajraji și Charaf-Din Aberouz, au fost încarcerați sâmbătă și inculpați pentru „asociere teroristă de infractori”, judecătorii nereținând în acest stadiu împotriva sa acuzația de complicitate directă la dublul asasinat.

Saad Rajraji și Charaf-Din Aberouz au fost condamnați împreună cu Larossi Abballa în septembrie 2013, în procesul unei rețele de trimitere de jihadiști în Pakistan.

Conform unei surse din cadrul poliției, anchetatorii au găsit în locuința lui Saad Rajaraji adresa de email a lui Fabien Clain, jihadistul francez al cărui nume apare în numeroase dosare teroriste. Clain este autorul mesajului grupării Stat Islamic prin care au fost revendicate atentatele de la 13 noiembrie din capitala Franței.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Donald Trump, decizie neașteptată în ziua în care a început Cupa Mondială! Ce a făcut președintele SUA la o zi după ce amenința că va „lovi puternic” Iranul
Capital.ro
Plafonarea alimentelor, prelungită. Retailerii spun că măsura poate afecta consumatorii: Nu se regăseşte nicio protecţie specifică pentru cei vulnerabili
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Rusia face baze militare la granița cu NATO. Mari îngrijorări în Europa
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți