Tribunalul Constanţa a amânat pentru marţi pronunţarea privind cererea de eliberare condiţionată a lui Mircea Băsescu

Tribunalul Constanța a decis, marți, amânarea cu 24 de ore a deciziei pe care o va pronunța la contestația înaintată de DNA față de hotărârea pronunțată de Judecătoria Medgidia privind cererea de eliberare condiționată din închisoare a lui Mircea Băsescu, după efectuarea unei treimi din pedeapsă.
Filip Stan
01 nov. 2016, 15:15
Tribunalul Constanţa a amânat pentru marţi pronunţarea privind cererea de eliberare condiţionată a lui Mircea Băsescu

În cadrul ședinței de judecată, ce a durat aproximativ 15 minute, Mircea Băsescu a afirmat că în trecut ar fi întreprins fapte pentru care a ajuns în atenția anchetatorilor, dar a susținut, totodată, că a avut un comportament exemplar pe timpul detenției, în penitenciar luând parte la activități educative.

Un complet al Judecătoriei Medgidia s-a pronunțat, pe 6 octombrie pentru admiterea cererii de eliberare condiționată, formulată de Mircea Băsescu.

Citeşte şi:  Mircea Băsescu poate fi eliberat condiţionat. Vezi motivarea judecătorilor

Acesta a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de influență, în favoarea interlopului Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, în dosarul în care a fost acuzat că ar fi primit 600.000 de euro mită de la familia acestuia, arată Agerpres.

La judecarea cererii de eliberare condiționată, magistrații au reținut că Mircea Băsescu, în vârstă de 62 de ani, a dat dovadă de bună purtare în penitenciar și a stat un an în arest preventiv și la domiciliu. De asemenea, el a executat patru luni de închisoare, după pronunțarea hotărârii definitive de condamnare, de către Curtea de Apel Constanța.

La rândul său, Marian Căpățână a fost condamnat la trei ani de închisoare cu executare, pentru complicitate la trafic de influență, fiind menținută decizia luată în primă instanță de Tribunalul Constanța. Instanța a dispus și confiscarea sumei de 265.000 de euro de la Marian Căpățână, dar și ridicarea sechestrului instituit pe bunurile lui Mircea Băsescu. Magistrații au respins însă ca nefondată cererea formulată de Florin Anghel de restituire a sumei de 600.000 de euro pe care membrii familiei acestuia susțineau că i-ar fi dat-o drept mită lui Mircea Băsescu.

Mircea Băsescu și Marian Căpățână au fost trimiți în judecată în iunie 2014 de procurorii DNA, pentru trafic de influență și respectiv complicitate la trafic de influență, iar în luna noiembrie a aceluiași an a început derularea procesului.

Potrivit rechizitoriului DNA, în perioada 20 februarie 2011 ? 22 februarie 2012, Mircea Băsescu a primit sume de bani de la denunțătorul Florin Anghel, prin intermediul inculpatului Marian Căpățână, în schimbul promisiunii că va interveni pe lângă magistrații învestiți cu soluționarea cauzei referitoare la infracțiunea săvârșită de Sandu Anghel, precum și a altor cereri incidente în cauză, cu scopul de a obține o hotărâre favorabilă, fie condamnarea la o pedeapsă mai mică, fie punerea în libertate.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Țara unde fostul fotbalist din SuperLigă își deschide afacerea cu care dă o importantă lovitură financiară. Locația se află într-una dintre cele mai frumoase zone din lume
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Amenzi de 30.000 de lei pentru persoanele fizice: Vom monta camere
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu