Tribunalul Timiş a dispus începerea judecării fostului primar Gheorghe Ciuhandu pentru abuz în serviciu

Tribunalul Timiș a dispus, miercuri, începerea judecării fostului primar al Timișoarei, Gheorghe Ciuhandu, a viceprimarul Adrian Orza și a secretarului Ioan Cojocari, alături de alți opt angajați ai municipalității, pentru abuz în serviciu sau complicitate la săvârșirea respectivei infracțiuni în cazul finanțării Clubului de fotbal Poli Timișoara, când acesta era condus de Marian Iancu.
Iulian Tudor
13 iul. 2016, 10:31
Tribunalul Timiş a dispus începerea judecării fostului primar Gheorghe Ciuhandu pentru abuz în serviciu

Instanța a respins „ca nefondate, excepțiile formulate de inculpații Smaranda Haraciu, Staia Marin, Pintilie Alina, Ciuhandu Gheorghe Coriolan, Mihalache Violeta, Dumitru Mariana, Cojocari Ioan, prin apărători, cu privire la legalitatea actului de sesizare a instanței, a administrării probelor și a efectuării actelor de urmărire penală” și „constată legalitatea sesizării instanței cu rechizitoriul (…) DNA Timișoara”, potrivit Agerpres.

Soluția judecătorilor nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Timișoara în termen de trei zile de la comunicare.

Gheorghe Ciuhandu, Ioan Cojocari, Smaranda Haracicu, Violeta Mihalache, Delia-Ileana Dumitru, au fost trimiși în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit. Adrian Orza, Mirel Munteanu, Alina Pintilie, Mariana Dumitru vor fi judecați pentru complicitate la abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, iar Martin Staia și Nicușor Miuț, pentru aceeași faptă de complicitate însă în formă continuată. Toți cei 11 inculpați au fost trimiși în judecată în stare de libertate.

Procurorii DNA au reținut că acordarea unor sume de bani ”în mod abuziv și contrar prevederilor legale în vigoare, în perioada 2008-2011, din bugetul local al municipiului Timișoara, în cuantum total de 27.100.000 lei, către S.C. Politehnica Timișoara S.A. (…) nu au servit intereselor comunității, ci doar pe acelea ale unui grup privat de interese organizat în jurul clubului de fotbal, finanțarea fiind ilegală”.

Un raport al Curții de Conturi a arătat că finanțările pentru clubul timișorean de fotbal, venite din partea Consiliului Județean și Primăriei Timișoara, au fost ilegale, iar prejudiciul total creat este de aproape 30 de milioane de lei.

DNA Timișoara i-a pus sub acuzare pentru abuz în serviciu și pe fostul președinte al Consiliului Județean Timiș, Constantin Ostaficiuc, precum și pe secretarul administrației județene din perioada respectivă, Petrișor Nădăștean, tot pentru finanțarea Poli Timișoara, prejudiciul creat în acest dosar ridicându-se la 9,5 milioane de lei.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Barajul Paltinu, coșmarul lui Nicolae Ceaușescu. Incidentul uitat din 1984 care anunța dezastrul din 2025
Capital.ro
Testamentul lui Victor Rebengiuc. Marele actor a dezvăluit personal ce va scrie în el: Refuz, m-ar înjura tot timpul!
Playtech.ro
Salariu minim diferențiat pe niveluri, în România. Cum vor influența vechimea și studiile venitul final
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Substanță chimică toxică în cereale, paste și croissante. Semnal de alarmă la nivel european
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje