Tristane Banon renunţă la orice nouă plângere împotriva lui DSK

Tristane Banon a depus plângere împotriva fostului director al FMI la începutul lunii iulie, acuzându-l de tentativă de viol într-un apartament parizian în februarie 2003.
Alexandra Dumitrescu
19 oct. 2011, 10:29
Tristane Banon renunţă la orice nouă plângere împotriva lui DSK

Jurnalista şi scriitoarea franceză Tristane Banon a anunţat miercuri că renunţă la orice nouă plângere împotriva lui Dominique Strauss-Kahn, fostul director general al Fondul Monetar Internaţional, după ce justiţia a clasat plângerea sa anterioară pentru tentativă de viol, transmite AFP, citată de Agerpres.

Tânăra de 32 de ani şi-a justificat decizia prin faptul că Parchetul i-a „recunoscut statutul de victimă”. „În scrisoarea pe care mi-a trimis-o Parchetul, se spune că a existat agresiune sexuală, deci statutul meu de victimă a fost recunoscut a minima; rămân convinsă şi continui să afirm că a fost o tentativă de viol (…); nu se mai poate spune că am fabulat”, a declarat Tristane Banon la postul Canal +.

„Parchetul din Paris a procedat la clasarea fără urmărire penală a procedurii cerute în urma plângerii depuse de dna Tristane Banon împotriva dlui Dominique Strauss-Kahn pentru tentativă de viol”, a anunţat la 13 octombrie instituţia judiciară.

În urma anchetei, „reiese că, din lipsă de elemente probatorii suficiente, nu poate fi începută urmărirea pentru tentativă de viol”, adaugă comunicatul, precizând că au fost totuşi „recunoscute fapte putând fi calificate drept agresiune sexuală”, prescrise însă întrucât au fost comise în anul 2003.

Tristane Banon a depus plângere împotriva fostului director al FMI la începutul lunii iulie, acuzându-l de tentativă de viol într-un apartament parizian în februarie 2003.

La audiere, Strauss-Kahn a recunoscut că i-a făcut „avansuri” tinerei, dar a negat orice act de violenţă, vorbind despre „o scenă imaginară” şi depunând ulterior plângere pentru „denunţ calomnios”.

În luna mai, Dominique Strauss-Kahn a fost acuzat de viol de o cameristă de hotel din New York şi arestat, însă justiţia americană a decis în cele din urmă să abandoneze urmărirea penală împotriva sa. DSK este totuşi vizat de o procedură civilă în SUA.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Cum se descurcă în afaceri soția lui Sorin Grindeanu. La ce nivel au ajuns datoriile firmelor de imobiliare în care e implicată Mihaela
Capital.ro
Mașină adusă din străinătate. Obligația impusă de RAR. Ce verifici înainte să o cumperi și ce faci dacă are kilometrajul dat înapoi
Playtech.ro
„Nora şi ginerele îşi moştenesc socrii?”. Explicaţia oficială a unui avocat
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Verdict acid în direct: ”Va fi un blat la baraj între FCSB și Botoșani! SuperLiga e cel mai stânjenitor campionat din lume”
MediaFlux
Putin pregătește cea mai puternică rachetă balistică din lume. Sarmat sau ”Satana 2” va fi trimisă într-o zonă critică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi