Trump apelează la Zelenski ca să câştige războiul din Iran! Pentagonul vrea să achiziţioneze drone ucrainene de interceptare pentru a se apăra de rachetele iraniene!

Pentagonul și cel puțin un stat din Golf poartă discuții pentru achiziționarea de interceptori de drone fabricați în Ucraina, în încercarea de a găsi o soluție mai ieftină pentru respingerea atacurilor cu drone iraniene de tip Shahed. Informația apare într-o analiză publicată de Financial Times, care citează surse din industria ucraineană de apărare.
George Russo
05 mart. 2026, 14:04
Trump apelează la Zelenski ca să câştige războiul din Iran! Pentagonul vrea să achiziţioneze drone ucrainene de interceptare pentru a se apăra de rachetele iraniene!

Interesul pentru tehnologia ucraineană a apărut după ce statele din regiunea Golfului au fost nevoite să utilizeze rachete interceptoare Patriot extrem de costisitoare pentru a contracara valurile de drone lansate de Iran în contextul conflictului regional. În condițiile în care stocurile de interceptori se diminuează rapid, aceste țări încearcă să adopte soluții dezvoltate de Kiev în timpul războiului cu Rusia, bazate pe sisteme mult mai ieftine și produse în serie.

Dronele Shahed au devenit una dintre principalele arme utilizate atât de Iran, cât și de Rusia în conflictele recente. Costul relativ redus al acestor aparate, aproximativ 30.000 de dolari, a creat o problemă majoră pentru sistemele de apărare antiaeriană clasice, deoarece interceptarea lor cu rachete moderne poate costa de sute de ori mai mult.

Un oficial ucrainean a confirmat existența discuțiilor cu Pentagonul privind utilizarea acestor sisteme, dar a subliniat că subiectul este unul „sensibil”.

Același oficial a subliniat că interesul pentru tehnologia dezvoltată de Kiev a crescut rapid în ultimele luni.

„Cu toate acestea, este evident că există un interes crescut pentru interceptorii de drone ucraineni, care pot intercepta Shahed la un cost foarte mic.”, a adăugat acesta.

Potrivit unor surse din industria de apărare ucraineană, orice vânzare de sisteme dezvoltate de companii din Ucraina ar trebui realizată în coordonare cu autoritățile de la Kiev, chiar și atunci când producția are loc în afara țării.

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a confirmat, la rândul său, că a discutat cu lideri din Golf despre utilizarea tehnologiei ucrainene anti-drone. El a precizat că a avut contacte cu șeicul Tamim bin Hamad al-Thani, emirul Qatarului, și cu Mohammed bin Zayed al-Nahyan, președintele Emiratelor Arabe Unite.

„Experiența Ucrainei în combaterea dronelor „Shahed” este în prezent cea mai avansată din lume. Cu toate acestea, orice astfel de cooperare menită să protejeze partenerii noștri poate avea loc numai fără a diminua propriile noastre capacități de apărare”, a declarat Zelenski.

Pentagonul nu a răspuns solicitărilor de comentarii formulate de Financial Times.

Citeşte şi: UPDATE Iranul își extinde atacul. Drone iraniene au lovit un aeroport și o școală din Azerbaidjan. Două persoane au fost rănite – VIDEO

Experții în securitate afirmă că Iranul ar fi acumulat stocuri foarte mari de drone Shahed, estimate la zeci de mii de unități. După atacurile lansate de SUA și Israel asupra unor obiective iraniene, Teheranul a răspuns prin lansarea a sute de drone, multe dintre ele îndreptate spre statele din Golf. Scopul acestor atacuri este, potrivit specialiștilor, nu doar provocarea de pagube, ci și epuizarea stocurilor de rachete sol-aer și aer-aer ale adversarilor.

Dronele Shahed sunt dificil de contracarat deoarece pot fi ascunse ușor și lansate din multiple locații, ceea ce le face mai puțin vulnerabile la tacticile utilizate de SUA și Israel, care se bazează pe distrugerea lansatoarelor și a depozitelor de rachete înainte de lansare.

În războiul cu Rusia, Ucraina a fost nevoită să dezvolte metode mai ieftine de apărare împotriva acestor aparate. Pe lângă sisteme sofisticate, Kievul utilizează tunuri antiaeriene, camioane echipate cu mitraliere și drone interceptoare rapide pentru a distruge aparatele lansate de Moscova.

Din toamna anului trecut, Ucraina a început să folosească interceptori capabili să atingă viteze de aproximativ 250 km/h, suficient pentru a prinde dronele Shahed, a căror viteză maximă este de aproximativ 185 km/h. Totuși, aceste sisteme nu pot intercepta noile drone rusești Geran-3, produse local, care pot depăși viteze de 550 km/h.

Potrivit Ministerului ucrainean al Apărării, Rusia a lansat anul trecut aproximativ 54.000 de drone asupra Ucrainei.

Kievul este însă preocupat de propriile stocuri de muniție anti-drone. Autoritățile ucrainene speră că, dacă statele din Orientul Mijlociu vor începe să utilizeze interceptori ucraineni în locul rachetelor PAC-3 pentru sistemele Patriot, vor rămâne mai multe rachete disponibile la nivel global pentru Ucraina, care are nevoie de ele pentru a contracara rachetele de croazieră și balistice rusești.

Printre sistemele dezvoltate de industria ucraineană se numără Merops, o dronă cu aripi fixe produsă de companii finanțate de fostul director executiv al Google, Eric Schmidt. Un alt interceptor este Sting, un quadcopter în formă de glonț fabricat de compania ucraineană Wild Hornets. Acesta a fost testat inclusiv pe bărci drone Magura operate în largul coastei Odessei.

De asemenea, compania ucraineană General Cherry produce o dronă interceptor rapidă special concepută pentru misiuni de tip „Shahed hunting”, destinată interceptării aparatelor lansate în valuri asupra orașelor ucrainene.

Citeşte şi: Imagini epice! Copii din Siria ieșiți cu oile pe câmp se joacă cu o rachetă iraniană neexplodată!

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Filmare incitantă cu cea mai frumoasă fotbalistă din lume. Cum a apărut Alisha Lehmann
Capital.ro
Se modifică valabilitatea permisului auto. Vin reguli noi în România pentru șoferii pensionari peste 70 de ani
Playtech.ro
Cât ar urma să coste uleiul sau pâinea odată cu scumpirea carburanţilor. Calculul făcut de specialişti
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Steliana Sima este îndoliată. A făcut anunțul plin de durere după ce tatăl ei s-a stins din viață: „Îmi vei lipsi, tăticuțul meu drag și iubit”
iamsport.ro
Fiul lui Ion Țiriac nu credea că va trăi așa ceva vreodată: 'Pierderi economice uriașe'
MediaFlux
Decizie scandaloasă a ministrului de externe Oana Țoiu: Fata minoră a fostului premier Victor Ponta, interzisă la îmbarcarea în autocarul care transporta minori din Dubai, în Oman, pentru avionul de România
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj