Trump s-ar putea întâlni cu Putin cât de curând

Preşedintele american Donald Trump a evocat joi o posibilă întâlnire cu omologul său rus Vladimir Putin în luna iulie, o discuţie tete-a-tete ce ar interveni în contextul acuzaţiilor de ingerinţă rusească în alegerile prezidenţiale americane din 2016.
Iulian Tudor
21 iun. 2018, 19:09
Trump s-ar putea întâlni cu Putin cât de curând

„Studiem posibilităţile” unei eventuale întâlniri între patru ochi luna viitoare cu Vladimir Putin, a indicat Donald Trump. Consilierul său pentru securitate naţională, John Bolton, se va deplasa săptămâna viitoare la Moscova pentru a discuta despre condiţiile unei posibile întâlniri.

Donalt Trump urmează să participe în 11-12 iulie la summitul NATO de la Bruxelles, după care va efectua o vizită în Marea Britanie în 13 iulie, în cursul căreia se va întâlni cu premierul Theresa May şi cu regina Elisabeta a II-a.

La începutul lunii iunie, Putin indicase că este pregătit să-l întâlnească pe preşedintele american, precizând că mai multe ţări, între care Austria, sunt dispuse să găzduiască această întâlnire foarte aşteptată.

În pofida sancţiunilor europene împotriva Rusiei, Austria a rămas apropiată de Moscova şi, contrar multor altor ţări europene, nu a expulzat vreun diplomat rus ca urmare a otrăvirii în martie în Regatul Unit a unui fost agent secret rus şi a fiicei sale.

În afară de dosarul Skripal, relaţiile între Washington şi Moscova sunt afectate de mai multe luni de suspiciunile de complicitate între echipa de campanie a lui Donald Trump în 2016 şi Kremlinul lui Vladimir Putin.

Decizia lui Trump de a retrage SUA din acordul nuclear iranian a adăugat un subiect de dezacord între cele două ţări, Moscova reafirmându-şi ataşamentul faţă de acest tratat.

Ultima întâlnire între Vladimir Putin şi Donald Trump datează din noiembrie 2017, în Vietnam.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
La 31 de ani, Georgina Rodriguez, iubita lui Cristiano Ronaldo, a dat o mare lovitură. E anunțul momentului
Capital.ro
Obligație la bloc. Proprietarii vor plăti inclusiv pentru un apartament gol. Nu poți invoca neutilizarea spațiului
Playtech.ro
Noua vârstă de pensionare pentru angajații MApN: cele două variante aflate în discuție
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Începe Superliga 2026. Lista meciurilor programate începând cu 16 februarie
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend