Trump se teme de un interogatoriu din partea lui Mueller, sub jurământ. Preşedintele poate fi acuzat de sperjur

Donald Trump s-a declarat îngrijorat de faptul că orice declaraţie pe care ar putea s-o facă sub jurământ în cursul unui eventual interogatoriu al procurorului special Robert Mueller, în cadrul anchetei ruse, ar putea să fie folosită pentru a se formua acuzaţii de sperjur împotriva sa.
Iulian Tudor
21 aug. 2018, 11:39
Trump se teme de un interogatoriu din partea lui Mueller, sub jurământ. Preşedintele poate fi acuzat de sperjur

Preşedintele american a declarat în acest interviu acordat luni că se teme că anchetatorii ar putea să-i compare mărturia cu cele ale altor persoane interogate de echipa lui Mueler, precum fostul director al poliţiei federale (FBI) James Comey, foarte critic la adresa lui Trump, cu scopul de a găsi divergenţe şi a le folosi împotriva sa.

”Dacă eu spun ceva, iar el (Comey) spune altceva, este cuvântul meu împotriva cuvântului său, iar el este cel mai bun prieten al lui Mueller, deci Mueller ar putea să spună: «bun, eu îl cred pe Comey», iar chiar dacă eu spun adevărul asta face din mine un mincinos. Asta nu e bine”, a declarat Trump în acest interviu acordat Reuters în Biroul Ovala, la Casa Albă, potrivit news.ro.

Avocatul lui Trump Rudy Giuliani a avertizat în ultimele zile că acceptarea unui interogatoriu din partea procurorului special ar putea să fie ”o capcană pentru sperjur”.

Citeşte şi Donald Trump acuză China de ingerinţe în alegerile din Statele Unite

Robert Mueller şi echipa sa anchetează cu privire la un presupus amestec rus în alegerile prezidenţiale din 2016 şi o posibilă complicitate între echipa de campanie a lui Trump şi conducători ruşi. Trump neagă aceste acuzaţii şi cataloghează ancheta drept o ”vânătoare de vrăjitoare”.În pofida îngrijorărilor sale, preşedintele american nu a vrut să spună dacă va accepta sau nu să fie interogat de Mueller, potrivit news.ro

El a refuzat, de asemenea, să spună dacă se gândeşte să-i retragă lui Mueller autorizaţiile de acces la informaţii clasificate în domeniul securităţii, aşa cum a făcut săptămâna trecută cu fostul director CIA John Brennan şi cum intenţionează să o facă cu mai mulţi alţi foşti reprezentanţi guvernamentali care au încomun faptul că l-au criticat.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Femeia celebră care l-a ”costat” 150.000 de euro pe Cristi Borcea. A fost soția unei legende de la AC Milan (G)
Capital.ro
Plățile se transformă radical. Bani transferați instant, fără intermediari și fără rețele clasice de carduri. Noul sistem care redefinește piața
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cine este Dara, câștigătoarea Eurovision 2026. Tânăra de 27 de ani din Bulgaria a câștigat X Factor în 2015
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi