Tudor Gheorghe: „Am devenit mai bogat! Mi-am permis să dăruiesc mai mult, din prea plinul pe care mi l-a dat Dumnezeu”

Succesul, cariera si evolutia lui Tudor Gheorghe pot parea "venite de la sine", dar in spatele uriasului succes se gasesc ani de munca inversunata, de studiu intens si de mult respect fata de public pe care artistul nu trebuie sa-l pacaleasca niciodata.
Alina Costache
12 iul. 2016, 12:14
Tudor Gheorghe:

Pe 26 octombrie, Tudor Gheorghe va aduce Toamna Simfonic, la Sala Palatului. Este un concert aniversar, de la care nu vor lipsi Orchestra Nationala Radio si Corul National de Camera „Madrigal – Marin Constantin”, uniti sub bagheta dirijorului si orchestratorului, Marius Hristescu.

Toamna Simfonic este un spectacol medidativ, plin de liniste. „Daca publicul meu care ma iubeste, ma va cinsti si de data aceasta cu prezenta, va avea surprize placute”, declara „olteanul universal”. Toamna Simfonic din 2016, fata de cea din 2001, este imbunatatita, va contine poeme noi si orchestratii noi asigurate de Marius Hristescu. „Toamna va fi demna de luat in seama, voi ferici spectatorii, avand langa mine Orchestra Nationala Radio si Corul National Madrigal, doua institutii de cultura serioase”.

In cei peste 40 de ani ca „functionar” al culturii romanesti, Tudor Gheorghe a reusit sa devina proprietarul a cinci anotimpuri – Primavara, Vara, Toamna, Iarna si Femeia. „Am devenit mai bogat, in sensul ca mi-am permis sa daruiesc mai mult, din prea plinul pe care mi l-a dat Dumnezeu. Beneficiarii sunt cei care vin la spectacolele mele”, marturiseste Tudor Gheorghe.

Toamna Simfonic s-a construit dupa studii indelungate, dupa ce Tudor Gheorghe a citit tot ce s-a scris in poezia romana, realizand apoi o selectie inedita, datorita simtului sau foarte bine dezvoltat in a aprecia frumosul. „Constructia spectacolului este dificila. Nu gasesti trei poeme, le pui pe muzica si gata concertul! Eu, ca sa fac un spectacol care cuprinde 20 de poeme, trebuie sa gasesc minimum 50, din care incep sa tai. Si acesta este cel mai dureros lucru, dar asa se constuieste…”.

Cum arata toamna copilariei lui Tudor Gheorghe? „Toamna copilariei mele inseamna culesul porumbului, serile in care depanusam si apoi ne jucam de-a valma printre stiuleti. Satul meu, Podari, fiind asezat pe dealuri, nu exista o gospodarie fara sa aiba vie. Era o bucurie foarte mare sa plecam in cautarea strugurilor uitati de culegatori prin vii. Toate acestea mi-au marcat copilaria, la modul pozitiv. Partea neplacuta a toamnei copilariei mele este drumul catre scoala prin noroaie, ploile lungi si plictisitoare, cand nu aveam ce sa facem. Nu erau aparate de radio sau televizoare, aveam doar carti sa citim”.

In ultimele decenii, Tudor Gheorghe si-a creat bunul obicei de a ne rasfata cu „Anotimpurile poeziei romanesti „. Fiecare anotimp a fost celebrat alaturi de sute de mii de spectatori. Iata ca pe 26 octombrie, „olteanul absolut” revine, la Sala Palatului, cu o varianta imbunatatita a spectacolului Toamna Simfonic. Precum un vin de colectie, Toamna simfonic a devenit din ce in ce mai buna, o data cu trecerea timpului. Dupa 15 ani, Tudor Gheorghe ne va darui o toamna dulce cu buchete muzicale complexe pe care publicul, dupa ce o va degusta, o va pastra in colectia sa de amintiri.

Din respect pentru artist si pentru spectatori, dupa ora 19:10 nu se mai permite accesul in sala de spectacol. Dupa inceperea spectacolului, locurile isi pierd valabilitatea. Va rugam sa luati in cnsiderare traficul rutier aglomerat si locurile reduse de parcare din zona Salii Palatului. Accesul copiilor sun 7 ani nu este permis. Copiii peste 7 ani platesc bilet intre. Va multumim pentru intelegere. Biletele se pot achizitiona de la Sala Palatului si de pe site-ul oficial www.tudorgheorghe.ro

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Diana Șucu, reacție șocantă la adresa tinerilor prezenți la Beach Please: „Mi-e dor de Ceaușescu!”. Apoi, a șters postarea!
Capital.ro
Călin Georgescu e furios. Lovitura mârșavă la care nu s-a așteptat: Nimeni să nu mai fie înșelat!
Playtech.ro
Furtuni violente în România. Grindina a devastat gospodăriile, iar temperaturile au scăzut drastic în doar câteva minute
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Povestea cutremurătoare a minorelor forțate să devină mirese. România, alături de Afganistan, India și Yemen, printre țările unde fetele se căsătoresc înainte de majorat
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Marea împăcare între Casa Regală și Prințul Harry
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
kanald.ro
Accident mortal în Arad! Două persoane și-au pierdut viața, iar alte patru sunt rănite: „Ce nenorocire i-a lovit pe acești oameni”
Cancan.ro
România, lovită de un fenomen periculos în săptămâna 14-20 iulie 2025. ANM, avertizare de ultimă oră!
Playsport.ro
Cum a ajuns un brașovean să fie găsit mumificat în propria casă. Timp de 6 ani, nimeni nu l-a căutat
Capital.ro
Cristela Georgescu a făcut totul public. Ce i s-a întâmplat: Mă aștepta la marginea pădurii...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Apariție electrizantă a Andreei Bălan. Imagini cu iubita lui Victor Cornea, în costum de baie
stirilekanald.ro
Ce a spus presupusul criminal al Andei unor oameni, pe stradă. Declarații înfiorătoare: "A spus că are treabă cu..." Unde a fost văzut la cinci zile de la crimă
Camelia Patrascanu, horoscop pana pe 18 iulie 2025. Patru zodii sunt favorizate de astre, se deschid noi drumuri
MediaFlux
Haine cu aer condiționat. Alimentarea se face cu panouri solare ultra subțiri
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Grafenul, arma secretă a tranziției energetice: România pregătește revenirea unei resurse uitate