Tudorel Toader, întrebat dacă a discutat cu Liviu Dragnea despre posibila sa remaniere: Mi-ar fi incomod să deschid eu subiectul şi nu

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, spune că nu a discutat cu liderul PSD, Liviu Dragnea, depsre posibla sa remaniere, susţinând că i-ar fi "incomod” să deschidă subiectul şi "nu ar fi deloc adecvat”, el afirmând că îşi va îndeplini atribuţiile până când în Monitorul Oficial va apărea decizia de numire a unui nou ministru.
Ileana Popescu
28 sept. 2018, 14:42
Tudorel Toader, întrebat dacă a discutat cu Liviu Dragnea despre posibila sa remaniere: Mi-ar fi incomod să deschid eu subiectul şi nu

„Eu nu am vorbit despre aşa ceva (despre o eventuală remaniere – n.r.) pentru că mi-ar fi incomod să deschid eu subiectul şi nu ar fi deloc adecvat”, a afirmat Tudorel Toader vineri, la Suceava, răspunzând unei întrebări.

Ministrul Justiţiei a spus, în acest context, că îşi va îndeplini atribuţiile până când în Monitorul Oficial va apărea numirea unui nou ministru al Justiţiei.

„Eu astăzi fac parte din al treilea Guvern. De câte ori s-a schimbat un Guvern, acuma nu se pune problema schimbării, doar a unei posibile remanieri, ce aud şi eu de la dumneavoastră, că se pare că de multe ori şiţi mai multe şi mai devreme decât noi, de fiecare dată am spus: eu îmi îndeplinesc atribuţiunile până în momentul în care apare în Monitorul Oficial un nou ministru al Justiţiei pentru că este un principiu de rang constituţonal care spune că trebuie să asigurăm continuitatea funcţionării autorităţilor. Nu poţi să spui am auzit că şi atunci închizi biroul şi ministerul şi pleci”, a adăugat Tudorel Toader.

În ultima perioadă, în spaţiul public au apărut informaţii privind o posibilă înlocuire din funcţie a ministrului Tudorel Toader. Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a ţinut să precizeze, joi, că ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, este pe un loc al PSD în Guvern, ceea ce i-a spus şi liderului ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, menţionând că e foarte bine că se exprimă aprecierea faţă de un ministru sau altul, dar decizia va fi la CEx al PSD.

Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a afirmat, miercuri, că ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, nu trebuie să părăsească Guvernul, precizând că apreciază ca ”foarte bună” activitatea tuturor membrilor ALDE din Executiv. 

În 2017, la formarea Cabinetului Tudose, întrebat despre soarta lui Tudorel Toader, Tăriceanu le-a spus jusnaliştilor că „Ministerul Justiţiei este un minister care este asumat de PSD”.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Spitalul Sf. Spiridon, reacție neașteptată în cazul femeii care a murit în timp ce o pacientă suna disperată la 112 după ajutor. De ce a întârziat medicul
Capital.ro
Ungurii vor autonomia Ținutului Secuiesc. Consiliera lui Viktor Orban: Secuii nu renunţă la limba, cultura, tradiţiile, drepturile lor
Playtech.ro
De ce a fost închisă rafinăria Lukoil-Petrotel Ploiești. Guvernul vrea să o redeschidă din cauza crizei carburanţilor
Adevarul
România, țintă pentru Iran în prima linie a războiului? General NATO: „Apărarea bazei Kogălniceanu va începe încă din Turcia”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS! Kate Middleton a fost DIAGNOSTICATĂ cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
”Greu să lucrezi cu unul ca el!”. Dinamo a dat afară un jucător important din motive disciplinare: ”Are probleme cu caracterul”
MediaFlux
Șeful ANAF anunță noi controale la români. Cine sunt primii vizați
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj