Tulpina indiană de coronavirus se răspândeşte tot mai mult în lume. Avertismentul OMS

Tulpina de coronavirus detectată pentru prima dată în India a fost semnalată oficial în 53 de teritorii, a anunţat Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS).
Alina Costache
26 mai 2021, 12:17
Tulpina indiană de coronavirus se răspândeşte tot mai mult în lume. Avertismentul OMS

Tulpina indiană de coronavirus se răspândeşte tot mai mult în lume. OMS a avertizat că tulpina indiană de coronavirus a fost semnalată oficial în 53 de teritorii. Tot OMS a precizat că a primit informaţii din surse neoficiale potrivit cărora varianta B.1.617 a fost identificată în alte şapte teritorii, ceea ce ar duce numărul total la 60.

Potrivit raportului OMS, varianta B.1.617 ( tulpina indiană de coronavirus ) prezintă o transmisibilitate crescută, în timp ce gravitatea cazurilor de infectare cu aceasta este în curs de investigare.

Citeşte şi: STUDIU: Nivelul de anticorpi scade, în medie, cu 66% la trei luni de la vaccinarea anti-COVID, însă răspunsul imun rămâne puternic

Numărul de cazuri noi şi de decese asociate COVID-19 a continuat să scadă săptămâna trecută, cu peste 4,1 milioane de cazuri noi şi 84.000 de decese suplimentare, ceea ce corespunde unor scăderi de 14%, respectiv 2%, faţă de săptămâna precedentă, scrie Agerpres.

Europa a înregistrat cel mai însemnat declin al numărului de contaminări şi decese din ultimele şapte zile, urmată de Asia de Sud-Est, a anunţat OMS, în timp ce în America, Mediterana de Est şi regiunea Africa numărul cazurilor este similar cu cel de săptămâna trecută.

Cele mai multe cazuri noi înregistrate în ultimele şapte zile provin din India (1.846.055, în scădere cu 23%), urmată de Argentina (213.046, în creştere cu 41%), Statele Unite (188.410, în scădere cu 20%) şi Columbia (107.590, în scădere cu 7%).

Citeşte şi: BILANŢ CORONAVIRUS 25 mai 2021. Peste 30.000 de români au murit de Covid 19. Doar 381 de cazuri noi în 24 de ore

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Gigi Becali, sosire fabuloasă la înmormântarea lui Mircea Lucescu. A venit cu Rolls Royce în valoare de 500.000 de euro. Foto și Video
Capital.ro
Adevărul despre Elena Udrea. Ce s-a întâmplat în spatele gratiilor. Fostul director al penitenciarului a povestit în premieră
Playtech.ro
Tichetele de masă nu ajung doar în contractul de muncă. Unde mai trebuie să fie înregistrate
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Dacă nu era Lucescu, Steaua nu câștiga Cupa Campionilor”. Mesajul primit de Florin Prunea, în direct, din partea unui ultras stelist important
MediaFlux
Ce este interzis în Vinerea Mare! Toți creștinii trebuie să știe
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj