Turist american, salvat de jandarmii gorjeni după ce a rămas înzăpezit în Rânca

Jandarmii gorjeni au salvat, miercuri, un turist american care a rămas înzăpezit în Pasul Urdele din zona montană Rânca.
Filip Stan
08 mai 2013, 13:41
Turist american, salvat de jandarmii gorjeni după ce a rămas înzăpezit în Rânca

Jandarmii montani din Rânca, împreună cu lucrători din cadrul Salvamont Gorj, au intervenit cu mijloacele de echipament şi de transport din dotare pentru a debloca din zăpadă un turist american de origine română care rămăsese înzăpezit în Pasul Urdele, relatează Agerpres.

„Miercuri, în jurul orei 13,30, echipajul de jandarmi montani care executa misiunea de menţinere a ordinii publice în staţiunea Rânca a fost solicitat prin apel telefonic de un bărbat să intervină pentru a-l deszăpezi pe ginerele său care a rămas înzăpezit cu un autoturism, în Pasul Urdele din Rânca. Echipajul de jandarmi montani s-a deplasat de urgenţă la locul indicat, constatând că cele sesizate se confirmă, iar împreună cu lucrătorii Salvamont au acordat sprijin şi au deszăpezit autoturismul care era suspendat în zăpadă, cu lopeţile din dotare. Intervenţia comună pentru salvarea turistului a durat aproximativ 45 de minute, iar ulterior echipajul de jandarmi şi-a continuat misiunea”, a declarat Alin Ivan, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Gorj.

Turistul american a părăsit zona montană cu propriul autoturism.

Citeşte şi Turist tâlhărit de 2.500 de lei, într-un club din Mamaia

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Zodiile pentru care destinul trece printr-o transformare totală. Se vede străinătatea, apar locuri de muncă noi, oportunități financiare și chiar povești de dragoste
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
Playtech.ro
Lovitură pentru românii care vor să cumpere locuință cu TVA de 9%: Guvernul impune avans de 20%
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Bătălia chiriilor în 2025. Orașele unde găsești cele mai mici prețuri și recordurile de scumpiri
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Marele actor pe care l-a pierdut România. A fost o emblemă a țării
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Avertismentul oamenilor de știință. Rotația Pământului se accelerează în mod neașteptat. Cea mai scurtă zi din istorie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african