Turist rănit grav în timpul unei drumeţii în munţii Făgăraş, a fost nevoie de intervenţia elicopterului SMURD

Un turist a suferit un accident grav sâmbătă, într-o drumeţie în munţii Făgăraş. Pentru salvarea lui a fost nevoie de intervenţia unui elicopter SMURD, a declarat şeful Salvamont Sibiu, Adrian David.
Filip Stan
14 sept. 2019, 10:19
Turist rănit grav în timpul unei drumeţii în munţii Făgăraş, a fost nevoie de intervenţia elicopterului SMURD

UPDATE Turistul rănit grav sâmbătă dimineaţa, în timpul unei drumeţii în munţii Făgăraş, a fost preluat de un elicopter SMURD şi a fost transportat la Spitalul Judeţean din Târgu Mureş, a anunţat şeful Salvamont Sibiu, Adrian David.

Acesta a menţionat că pacientul era conştient, însă prezenta leziuni grave la nivelul bazinului şi membrelor inferioare. El a fost evacuat prin troliere, cu elicopterul SMURD Mureş.

„Accidentatul din munţii Făgăraşului a fost preluat de elicopterul SMURD şi transportat la Spitalul Judeţean din Târgu Mureş. Acesta prezenta leziuni grave la nivelul bazinului şi al membrelor inferioare. Era conştient şi de asemenea prezenta şi leziuni la nivelul capului. Evacuarea pacientului s-a făcut după acordarea asistenţei medicale de urgenţă la faţa locului, prin troliere, cu elicopterul SMURD Mureş”, a declarat Adrian David.

______

Turistul se afla într-un grup care a plecat în cursul dimineţii de la Bâlea Lac spre vârful Negoiu, însă într-o zonă dificilă a alunecat, suferind multiple traumatisme.

„Acest turist făcea parte dintr-un grup de 14 persoane care a plecat de la Bâlea spre vârful Negoiu, dar în zona lacului Călţun a alunecat. Este o zonă foarte, foarte dificilă, zona este prevăzută cu cablu de siguranţă, cu balustrade de cablu, pentru a face accesul mai facil. În urma căderii a suferit multiple traumatisme. Din informaţiile pe care le avem (…) se pare că e un traumatism cranio-cerebral, starea de conştienţă e alterată. Elicopterul SMURD a plecat deja de la Mureş şi echipe terestre se deplasează spre locul accidentului”, a precizat Adrian David, potrivit Agerpres.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Invitată de FRF să cânte imnul României, celebra solistă a dezvăluit comportamentul șocant: „M-au înjurat de m-au nenorocit!”
Capital.ro
Ajutor în bani de Paște pentru pensionari. Când va fi făcută plata. Florin Manole: Aici avem o mică problemă
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Dezvăluire după 12 ani! Ce a făcut Hagi în momentul arestării lui Gică Popescu: ”Era cu el în casă, copiii se uitau cum e dus la închisoare”
MediaFlux
La ce alimente a renunțat Andreea Esca pentru a se menține în formă. Prezentatoarea Știrilor PRO TV dezvăluie secretul siluetei sale
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj