Turişti INTOXICAŢI cu CLOR la piscina unul hotel din Bran. Un copil a ajuns de urgenţă la spital VIDEO

Mai mulţi turişti s-au intoxicat cu clor la un hotel din Bran, judeţul Braşov. Turiştii au inhalat substanţa după ce au făcut baie în piscina interioară a hotelului de patru stele, informează România TV. Un copil de 5 ani a fost dus de urgenţă la spital.
Iulian Tudor
23 iun. 2014, 05:58
Turişti INTOXICAŢI cu CLOR la piscina unul hotel din Bran. Un copil a ajuns de urgenţă la spital VIDEO

Două familii din Braşov, patru adulţi şi trei copii au decis să îşi petrecă weekend-ul la munte, în zona Bran-Moeciu. Însă distracţia s-a încheiat mai repede decât credeau. După o baie în piscină, au ajuns pe patul de spital.

Unul dintre copii, un băiat de doar 5 ani, a fost transportat la Spitalul Judeţean Braşov cu o ambulanţă pentru a i se acorda îngrijiri medicale. Copilul respira foarte greu şi tuşea.

„Când am intrat în apă am simţit o usturime pe nas, usturime în gât, uscat nasul. Deci clar apa aia a avut prea mult clor”, a spus mama băiatului.

Citeşte şi Hotel de 3 stele cu mizerie şi ospătari în şlapi şi pantaloni scurţi, la Neptun VIDEO

„Simţeam miros de clor puternic, dar nu m-am gândit că se întâmplă aşa ceva. Fiul meu de 5 ani a început să tuşească până la vomă. Pe mine a început să mă doară capul, soţia din ce în ce mai rău”, a spus tatăl copilului.

Inspectorii de la Protecţia Consumatorului au venit imediat ce au fost sesizaţi.

„Cu toate că ar fi trebuit să fie ph-ul undeva între 7 şi 7,4, această valoare este depăşită, cât şi oxigenul care trebuia să fie între 5 şi 10mg la litru, de asemenea este depăşit”, a declarat Sorin Susanu, comisar şef CRPC Braşov.

Hotelul de patru stele din Bran riscă acum o amendă de până la 30.000 de lei.

Citeşte şi Cinci turişti de la un hotel din Mamaia au ajuns la spital cu toxiinfecţie alimentară

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cel mai scump fotbalist de la FCSB! Gigi Becali a plătit 70.000 de euro pe meci pentru el
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Ce înseamnă „râmnic” în numele localităților din România. Puţini cetăţeni ştiu, cuvântul vine din limba bulgară
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O elevă de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor. Principalul suspect ar fi un îngrijitor de la ferma unde tânăra făcea practică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
Prețurile pentru alimente ar putea exploda din cauza războiului din Iran. Avertisment sumbru pentru agricultori
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi