Turiștii români se bucură de aderarea României la Spațiul Schengen. Cât l-a costat pe un bărbat intrarea la un aquapark cu băi termale, din Ungaria

După aderarea României la Spațiul Schengen, turiștii români au dat năvală în orașele din apropierea granițelor. O stațiune cu un aquapark, din Ungaria, aflată la 20 de kilometri de granița României, a fost foarte populată la acest început de an.
Alina Costache
14 ian. 2025, 08:56
Turiștii români se bucură de aderarea României la Spațiul Schengen. Cât l-a costat pe un bărbat intrarea la un aquapark cu băi termale, din Ungaria
Turiștii români se bucură de aderarea României la Spațiul Schengen

Turiștii români se bucură din plin de aderarea României la Spațiul Schengen și profită de acest lucru, mai ales că sunt locuri de relaxare cu prețuri mult mai mici ca la noi, dar și condiții mai bune.

Citește și: Turiști români, victime ale unor escroci în timpul vacanțelor în Europa

Turiștii români profită de aderarea României la Spațiul Schengen

Orașul Mako din Ungaria este la mare căutare, pentru băile termale de la un aquapark. Așadar, mai mulți români au plecat la vecini pentru o sesiune de bălăceală. Intrarea este gratuită pentru copiii mai mici de 3 ani, iar studenții și pensionarii plătesc 55 de lei.

Pentru adulți, intrarea costă 70 de lei. Cei care doresc să se cazeze în oraș trebuie să știe că vor găsi prețuri pentru toate buzunarele. Un cuplu poate plăti între 40 și 200 de euro pe noapte, în funcție de cazare aleasă.

Vin din comuna Săvârşin şi, având în vedere faptul că am intrat în Schengen, e o bucurie foarte mare pentru noi, trecem mult mai repede, nu mai avem controale la vamă, timp inutil pierdut şi, din vamă, în maxim 20 de minute suntem aici, la Mako”, spune un bărbat.

Am venit de la Oţelu Roşu, judeţul-Caraş Severin. Sunt pentru prima oară aici, la Mako. Am venit împreună cu soţia. Ne place foarte mult. Din punctul meu de vedere, este o investiţie foarte bună a autorităţilor locale şi naţionale din Ungaria. Faptul că intrarea în Schengen ne facilitează acum o trecere mult mai uşoară la frontieră, am făcut o oră şi 40 de minute până aici”, spune alt turist, bucuros că a ajuns în Mako, potrivit Observatornews.ro.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Dedeman majorează salariile angajaților din Grecia. Produsele românești vor avea prioritate în cele 17 magazine
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Mercur trigon Saturn are loc pe 17 august 2026. Cele cinci zodii care vor fi influențate direct de fenomenul astrologic
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat