Turneul Campionilor. Roger Federer, prima victorie în faţa lui Djokovic, în ultimii patru ani. Elveţianul s-a calificat în semifinale

Turneul Campionilor. Roger Federer, numărul 3 mondial, s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor la tenis, competiţia de final de sezon din circuitul ATP, învingându-l în două seturi, 6-4, 6-3, pe sârbul Novak Djokovic, într-o partidă din Grupa Bjorn Borg, disputată joi seara la Londra.
Ionela Marcu
15 nov. 2019, 06:39
Turneul Campionilor. Roger Federer, prima victorie în faţa lui Djokovic, în ultimii patru ani. Elveţianul s-a calificat în semifinale

Turneul Campionilor. De menţionat că acesta este primul succes obţinut de jucătorul din Ţara Cantoanelor în faţa rivalului său sârb, în ultimii patru ani. Ultima victorie a lui Federer în faţa lui Djokovic data de la ediţia 2015 a Turneului Campionilor. Balanţa rămâne însă favorabilă lui „Nole” cu 26 de victorii în confruntările directe, faţă de cele 23 ale elveţianului.

Pentru Djokovic, aflat pe locul secund în clasamentul ATP, acest eşec îi anulează orice şansă de a-l mai detrona pe spaniolul Rafael Nadal, care va ocupa fotoliul de lider al ierarhiei mondiale până la sfârşitul acestui an.

Federer, în vârstă de 38 ani, se alătură astfel lui Dominic Thiem în penultimul act al turneului din capitala britanică, austriacul având asigurată calificarea înaintea meciului pierdut joi, cu 7-6 (7/3), 6-3, în faţa italianului Matteo Berrettini.

Jucătorul elveţian accede pentru a 16-a oară în semifinalele Turneului Campionilor, în 17 participări la această competiţie.

Turneul Campionilor. În proba de dublu a Turneului Campionilor, perechea compusă din polonezul Lukasz Kubot şi brazilianul Marcelo Melo, favoriţii nr.2, şi-a asigurat bietul pentru semifinale după succesul 6-7 (5/7), 6-4, 10-7 înregistrat în faţa cuplului americano-britanic Rajeev Ram/Joe Salisbury, în timp ce croatul Ivan Dodig şi slovacul Filip Polasek (N.8) au obţinut o victorie de onoare, cu 7-6 (7/4), 6-4, în faţa sud-africanului Raven Klaasen şi a neozeelandezului Michael Venus (nr.5), deja calificaţi.

Rezultate:
Simplu – Grupa Bjorn Borg
Roger Federer (Elveţia/N.3) – Novak Djokovic (Serbia/N.2) 6-4, 6-3
8-Matteo Berrettini (IItalia/N.8) – Dominic Thiem (Austria/N.5) 7-6 (7/3) 6-3

Dublu – Grupa Jonas Bjorkman
Lukasz Kubot/Marcelo Melo (Polonia/Brazilia/N.2) – Rajeev Ram/Joe Salisbury (SUA/Marea Britanie/N.4) 6-7 (5/7), 6-4, 10-7
Ivan Doig/Filip Polasek (Croaţia/Slovacia/N.8) – Ravel Klaasen/Michael Venus (Africa de Sud/Noua Zeelandă/N.5) 7-6 (6/4), 6-4.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți