EURO 2019. Naţionala de handbal a României, două victorii din două meciuri. Fetele au învins clar Germania

EURO 2019. Naţionala de handbal feminin a României a obţinut, luni, la Brest, a doua victorie în grupa D a Campionatului European, scor 29-24 (14-11), cu reprezentativa Germaniei.
Filip Stan
03 dec. 2018, 15:24
EURO 2019. Naţionala de handbal a României, două victorii din două meciuri. Fetele au învins clar Germania

ROMANIA-GERMANIA 29-24. Marcatoare pentru România: Buceschi 11 goluri, Neagu 5, Pintea 4, Geiger 3, Udriştoiu 2, Florică 2, Dedu 1, Laslo 1. Pentru Germania s-a remarcat Behnke 8 reuşite. În urma rezultatului, tricolorele au maximum de puncte, 4, după ce în meciul de debut au trecut de Cehia, cu 31-28 (17-11).

Cu 5 goluri marcate, Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare all-time a Campionatului European, 206. în total, faţă de 205 înscrise de unguroaica Agnes Farkas, cea care deţinea recordul. Neagu a doborât recordul în minutul 27, când a marcat al cincilea gol al său din meci, pentru scorul de 13-10.

Luni seară se joacă şi cealaltă partidă din grupa D, între Norvegia şi Cehia.

În ultimul meci din grupă, România va juca, miercuri, cu Norvegia (ora 22.00).

Primele trei clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica în grupele principale, două a câte şase formaţii, în care vor lupta, la Nantes şi Nancy, pentru calificarea în semifinale, programate în 14 decembrie, iar ulterior finalele (Paris, 16 decembrie).

Obiectivul echipei României la CE2018 este clasarea pe unul din locurile 1-6.

Echipa României are în palmares o singură medalie continentală, bronz, în 2010, iar la ultima ediţie, în 2016, s-a clasat pe locul 5.

Titlul european este deţinut de Norvegia, care a dispus de Olanda în finala din 2016.

Clasament

1. România F 2 2 0 0 60:52 4
2. Germania F 2 1 0 1 57:61 2
3. Norvegia F 1 0 0 1 32:33 0
4. Cehia F 1 0 0 1 28:31 0


Click aici pentru a vedea Romania-Germania sau aici

Victoria de sâmbătă a Germaniei a complicat mult situaţia în grupa României, nemţoaicele producând prima mare surpriză a acestei ediţii. Pentru a ne da seama cât de greu le va fi fetelor noastre şi cât de mare a fost şocul victoriei Germaniei trebuie să subliniem că Norvegia nu mai pierduse din anul 2000 meciul de deschidere de la un turneu final major, European, Mondial sau Olimpiadă.

Înainte de meci nu ne gândeam că am putea câştigam, a fost o surpriză şi pentru noi„, a recunoscut Emily Bolk, jucătoare care a marcat de cinci ori contra Norvegiei. În linii mari, putem spune că în meciul de azi miza ar putea fi chiar locul 1 în grupă, câştigătoarea fiind nu numai calificată în grupele principale, dar şi în proporţie de 90% va încheia ca lideră.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Cum a încercat șeful PSD Prahova, însoțitorul lui Nicușor Dan la slujba din Vinerea Mare, să împiedice candidatura unui adversar politic. Ce a decis instanța
Capital.ro
A murit Regele Umorului. Toată Moldova este în doliu acum: Țara noastră îi rămâne recunoscătoare pentru bucuria oferită
Playtech.ro
Ce mâncau românii acum 100 de ani primăvara: zona în care mulți erau „vegetarieni”
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Predicția lui Giovanni Becali! Ce echipă va câștiga SuperLiga în acest sezon
MediaFlux
Ce este interzis să faci de Rusalii. Toți credincioșii trebuie să știe asta!
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj