SPANIA – RUSIA 1-1, 3-4 la PENALTY-URI. Ruşii, fără greşeală la 11 METRI

Rusia s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale CM 2018 după ce a trecut la penalty-uri de Spania, 1-1 după 80 şi, respectiv, 120 de minute, 4-3 după executarea loviturilor de departajare. Rusia va întâlni în sferturile de finală învingătoarea din partida Croaţia - Danemarca.

01 iul. 2018, 16:38

Rusia a trecut de Spania la penalty-uri, 4-3, după 1-1 în timpul regulamentar, și s-a calificat în sferturile de finală. Spania a pus stăpânire pe centrul terenului, a avut o posesie covârșitoare, inutilă însă în tentativa de a desface defensiva ermetică a rușilor. Deschiderea scorului a venit după o fază fixă. Presat de Sergio Ramos, Sergey Ignashevich, a trimis în propria poartă centrarea venită de la Marco Asensio. În minutul 40, Pique a sărit neglijent în careu și a comis henț. Artem Dzyuba a transformat cu siguranță.

Cea mai importantă ocazie de gol din repriza a doua a venit în minutul 84, de la vetereanul Iniesta, care a trimis de la 16 metri lângă stâlpul drept al porții lui Akinfeev.

În prelungiri, Rodrigo, introdus pe teren datorită noii reguli introduse de FIFA, a patra schimbare, a reușit o cursă în flancul drept și a șutat puternic. Akinfeev a respins în fața, la Carvajal, care a ratat însă execuția.

Rușii au avut nervii mai tari la penalty-uri. Koke și Iago Aspas au trimis slab și au fost ghiciți de Akinfeev.

SPANIA - RUSIA 1-1 (1-1, 1-1), 3-4 la penalty-uri

Ignashevich 12a / Dzyuba 40p

Penalty-uri: Iniesta GOL 1-0, Smolov GOL 1-1, Pique GOL 2-1, Ignashevich GOL 2-2, Koke ratare 2-2, Golovin GOL 2-3, Sergio Ramos GOL 3-3, Cheryshev GOL 3-4, Iago Aspas ratare 3-4 (ruşii n-au mai executat ai cincilea penalty).

SPANIA: De Gea - Nacho (70 Carvajal), Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Koke, Busquets - David Silva (67 A. Iniesta), Isco, Asensio 8104 Rodrigo) - Diego Costa (80 Iago Aspas). Selecţioner: Fernando Hierro.

RUSIA: Akinfeev - Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov (46 Granat) - Samedov (61 Cheryshev), Kuzyayev (97 Yerokhin), Zobnin - Golovin, Dzyuba (65 Smolov). Selecţioner: Stanislav Cercesov.

SPANIA – RUSIA 1-1 (1-1, 1-1), 3-4 la penalty-uri

SPANIA: De Gea – Nacho (70 Carvajal), Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba – Koke, Busquets – David Silva (67 A. Iniesta), Isco, Asensio 8104 Rodrigo) – Diego Costa (80 Iago Aspas). Selecţioner: Fernando Hierro.

RUSIA: Akinfeev – Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov (46 Granat) – Samedov (61 Cheryshev), Kuzyayev (97 Yerokhin), Zobnin – Golovin, Dzyuba (65 Smolov). Selecţioner: Stanislav Cercesov.