ROMÂNIA-MUNTENEGRU 25-21. Speranţe pentru naţionala feminină de HANDBAL

OLIMPIADA 2016. Echipa naţională feminină de handbal a României a învins Muntenegrul, miercuri, scor 25-21, în al treilea meci din faza grupelor, la OLIMPIADA 2016.

10 aug. 2016, 15:47

OLIMPIADA 2016. Româncele au preluat conducerea la finalul primei reprize şi nu au mai cedat avantajul până la final. Cu această victorie, fetele antrenate de Tomas Ryde păstrează în continuare şanse de a merge în sferturile de finală ale competiţiei.

OLIMPIADA 2016. Pentru România au mai marcat Cristina Neagu (10), Melinda Geiger (2), Eliza Buceschi (2), Valentina Ardea-Elisei (3), Oana Manea (4), Laura Chiper (4).

OLIMPIADA 2016. Româncele au pierdut primele două partide, contra Angolei (19-23) şi împotriva Braziliei (13-26).

OLIMPIADA 2016. Următorul meci este vineri, de la ora 20:40, cu Spania. „Tricolorele” sunt obligate să câştige trei puncte (o victorie şi un egal) în ultimele două meciuri (cu Spania şi Norvegia) pentru a fi sigure de calificarea în sferturile de finală.

OLIMPIADA 2016. Clasamentul Grupei A se prezintă astfel: 1. Brazilia – 4 p, 2. Spania – 4 p, 3. Angola – 4 p, 4. Norvegia – 2 p, 5. România – 2 p, 6. Muntenegru – 0 p.