Uber şi Taxify, speriate că ar putea fi scoase în afara legii. Scrisoarea trimisă Guvernului Dăncilă

Reprezentanţii companiilor Uber şi Taxify solicită Guvernului să amâne o potenţială ordonanţă de urgenţă privind modificarea Legii taximetriei, până când va exista şi în România un cadru de reglementare pentru noile servicii de transport alternativ, cadru similar altor ţări membre ale Uniunii Europene.
Iulian Tudor
07 mart. 2019, 11:45
Uber şi Taxify, speriate că ar putea fi scoase în afara legii. Scrisoarea trimisă Guvernului Dăncilă

Apreciem deschiderea Guvernului la dialog şi îi asigurăm de cooperarea noastră deplină pentru modernizarea legislaţiei de transport, în linie cu recomandările Comisiei Europene, conform căreia aceste servicii noi trebuie reglementate şi nu interzise. Până când vom avea şi în România un cadru de reglementare pentru noile servicii de transport alternativ, cadru similar altor ţări membre UE, solicităm membrilor Guvernului să amâne o potenţială ordonanţă de urgenţă, în numele celor peste două milioane de utilizatori şi a zecilor de mii de şoferi care folosesc platformele noastre pentru a-şi câştiga existenţa„, afirmă reprezentanţii celor două companii.

Potrivit sursei citate, peste două milioane de oameni din România folosesc în mod activ Uber, Taxify sau alte aplicaţii similare. Unu din 10 români folosesc şi apreciază serviciile pentru că sunt „accesibile, sigure, de calitate şi de încredere”.

Conform unui studiu IRES, 7 din 10 tineri văd aplicaţiile celor două companii ca pe o alternativă la maşina personală, în timp ce 9 din 10 îşi doresc ca autorităţile să încurajeze dezvoltarea acestui tip de servicii alternative şi să nu le limiteze.

Până acum, această nouă industrie a serviciilor alternative de transport a contribuit cu zeci de milioane de euro la economia locală, în doar câţiva ani. În acelaşi timp, am contribuit la crearea şi menţinerea a zeci de mii de locuri de muncă care aduc noi taxe la bugetele publice. Potenţialul este unul considerabil, iar angajamentul nostru comun este să investim în continuare în dezvoltarea acestei industrii în România. Ne dorim să lucrăm cu autorităţile pentru a ajuta la eficientizarea transportului urban, reducerea poluării şi rezolvarea crizei parcărilor din marile oraşe. Împărtăşim părerea industriei de taxi că este nevoie de o actualizare a cadrului legislativ, însă credem că aceste schimbări trebuie să favorizeze dezvoltarea industriei de mobilitate„, mai spun reprezentanţii Uber şi Taxify.

În urmă cu o săptămână, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice a lansat în dezbatere publică ordonanţa de urgenţă pentru instituirea unor măsuri în domeniul transportului rutier precum şi de modificare a Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere. Aceasta reglementează autorizarea, organizarea, atribuirea gestiunii şi controlul efectuării serviciului de transport în regim de taxi, precum şi autorizarea, organizarea şi controlul efectuării transportului în regim de închiriere.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
FCSB și Farul au confirmat oficial mutarea anunțată de Gigi Becali. Alibec a semnat contractul. Update exclusiv
Capital.ro
A câștigat procesul! Călin Georgescu va fi despăgubit de statul român. Tribunalul a luat decizia
Playtech.ro
Rovinieta 2026 în Europa – cât de mult s-a scumpit taxa de drum în Austria, Ungaria, Bulgaria, Cehia și nu numai. Cât plătești să ieși din țară
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la vânătoare. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Radu Naum a fost student la ”facultatea de macarale și excavatoare”: ”Voiam să fiu ca taică-miu, dar el a zis: «Peste cadavrul meu!»”
MediaFlux
Persoanele fizice vor fi obligate să emită e-Factura. Ce venituri trebuie declarate, conform deciziei Guvernului
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil