Ucraina a atacat cu drone o bază militară din Rusia. Incendiu uriaş VIDEO

Ca răspuns la bombardamentele rusești de pe teritoriul său din ultimii patru ani, Ucraina trimite drone spre Rusia în fiecare noapte, vizând în special infrastructura energetică.
Viorel Dobran
12 feb. 2026, 06:28
Ucraina a atacat cu drone o bază militară din Rusia. Incendiu uriaş VIDEO

Un atac cu rachete a provocat un incendiu în noaptea de miercuri spre joi într-o instalaţie militară din sudul Rusiei, determinând autorităţile să evacueze populaţia dintr-un sat din apropiere, a declarat guvernatorul regional.

Război în Ucraina. Rusia atacă dezlănţuit, bombele au lovit şi un adăpost pentru câini VIDEO

„Unitățile de apărare aeriană ale Ministerului Apărării din Rusia au respins un atac cu rachete care viza regiunea Volgograd”, a declarat guvernatorul Andrei Bocharov pe Telegram, potrivit Le Figaro. „Un incendiu a izbucnit în urma căderii unor resturi pe terenul unui amplasament al Ministerului Apărării din apropierea satului Kotluban”, a adăugat el.

El a precizat că nu au existat victime civile, dar că locuitorii localităţii vor fi evacuaţi „pentru a proteja populaţia civilă de riscul de detonare în timpul stingerii incendiului”.

El nu a indicat de unde a provenit acest atac.

Război în Ucraina. Rusia a bombardat masiv regiunea Harkov, sunt civili morţi şi răniţi. Incendiu la o fabrică Volgograd în urma unui atac cu drone VIDEO

Ca răspuns la bombardamentele ruseşti asupra teritoriului său din ultimii patru ani, Ucraina trimite în fiecare noapte drone către Rusia, vizând în special infrastructura energetică.

În regiunea Tambov (centru), guvernatorul Evgueni Pervichev a raportat un atac cu drone ucrainene care a avariat o academie militară, ai cărei studenţi au fost evacuaţi din căminul lor către un spital din apropiere.

DailyBusiness
Lobga Rangzen, un apărător al drepturilor tibetanilor, a murit după ce și-a dat foc în fața sediului ONU
Spynews
Imaginile momentului! Tatăl lui Mario Berinde, dărâmat de durere la mormântul fiului său! Ce gest a făcut | VIDEO
Fanatik.ro
Primul transfer al Rapidului după succesul categoric cu Dinamo Kiev. „Are foarte multă forță”. Exclusiv
Capital.ro
Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, și-a anunțat demisia. Guvernul de la Chișinău își încheie mandatul
Playtech.ro
Trucul de 50 de lei care poate reduce temperatura din casă chiar și cu 3-4 grade. Este esențial în perioadele de caniculă
Adevarul
Godină, reacție în scandalul azilelor din Bihor: „Oamenii erau îngrijiți bine, dar lucrurile nu funcționau legal”
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine este tânărul găsit fără suflare în apropierea unui lac din Iași! Avea doar 18 ani și dispăruse în urmă cu cinci zile
iamsport.ro
Decizia luată de Kopic în privința viitorului său, după ce a plecat de la Dinamo
MediaFlux
Percheziții în 5 județe într-un dosar privind suspiciuni de fraudare a examenelor de Bacalaureat. Reacția Ministerului Educației
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?