Ucraina: Merkel evocă sancţiuni împotriva rebelilor proruşi

Cancelarul german Angela Merkel a exclus miercuri ridicarea sancţiunilor impuse Rusiei, ca urmare a implicării acestei ţări în conflictul ucrainean, şi a evocat în acelaşi timp măsuri împotriva liderilor rebelilor proruşi după contestatele alegeri desfăşurate duminică în estul Ucrainei.
Alina Costache
05 nov. 2014, 18:28
Ucraina: Merkel evocă sancţiuni împotriva rebelilor proruşi

Cancelarul german Angela Merkel a evocat măsuri împotriva liderilor rebelilor proruşi după contestatele alegeri desfăşurate duminică în estul Ucrainei.

‘Ne-am dori ridicarea sancţiunilor, dar deocamdată ele se menţin’, a declarat Angela Merkel în cadrul unei conferinţe de presă susţinute după o întrevedere cu preşedintele columbian, Juan Manuel Santos, după cum relatează AFP.

Răspunzând la o întrebare legată de recentele alegeri din regiunile separatiste ucrainene, alegeri nerecunoscute de Uniunea Europeană, cancelarul german a afirmat că va trebui examinată ‘din nou lista anumitor persoane care sunt responsabile în estul Ucrainei după votul ilegitim’.

În context, Angela Merkel a calificat drept ‘prioritate maximă’ crearea unui coridor umanitar pentru locuitorii din regiunile Doneţk şi Lugansk astfel încât ei să poată trece cu bine perioada de iarnă.

Autoproclamatele republici Doneţk şi Lugansk din estul separatist ucrainean au organizat la 2 noiembrie aşa-zise ‘alegeri legislative şi prezidenţiale’, după ce au boicotat scrutinul desfăşurat la 26 octombrie în Ucraina.

Comunitatea internaţională a calificat aceste alegeri ca ‘ilegale şi nelegitime’, făcând în acelaşi timp apel la Rusia să respecte ‘unitatea’ Ucrainei. Moscova a anunţat însă că ‘respectă’ alegerea făcută de populaţia din sud-estul Ucrainei, subliniind că noii lideri aleşi în cele două regiuni au de acum legitimitatea necesară pentru a angaja un dialog cu autorităţile ucrainene.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Sorin Căliniuc, bătaie ca în filmele cu Van Damme la PFC 1. De ce a picat lupta cu colosul de 140 kg: „Îl aștept pe MM Stoica”
Capital.ro
Horoscop 22-28 iunie 2026. Zodia care simte sentimente de izolare sau singurătate. Devine din ce în ce mai dificil
Playtech.ro
Ce temperatură trebuie setată la aerul condiționat pentru a evita șocul termic. Greșeala pe care mulți români o fac în timpul caniculei
Adevarul
Un veteran rus rămas fără piciorare în războiul din Ucraina a ataca cu un cuțit polițiștii care făceau razii pe străzi
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Vechimea în muncă se verifică online. Ce trebuie să faci, pas cu pas
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?