UCRAINA: Noile autorităţi de la Kiev scot la licitaţie 1.500 de maşini ale foştilor guvernanţi

Aflată în pragul falimentului, Ucraina ar scoate bani şi din piatră seacă. Recent, noul Guvern de la Kiev a luat decizia de a vinde parcul de aproximativ 1.500 de automobile ale foştilor guvernanţi, pentru a umple buzunarul public cu banii obţinuţi din aceste vânzări.
Sânziana Stancu
05 mart. 2014, 20:24
UCRAINA: Noile autorităţi de la Kiev scot la licitaţie 1.500 de maşini ale foştilor guvernanţi

Noul Cabinet al Miniştrilor a votat o rezoluţie prin care scoate oficial la licitaţie 1.500 de autovehicule ce au aparţinut foştilor guvernanţi ai lui Viktor Ianukovici, preşedintele Ucrainei înlăturat de la putere în urma protestelor de stradă ale manifestanţilor pro-europeni, scrie kyivpost.com.

Rezoluţia aprobată se aplică numai autorităţilor centrale, după cum a explicat ministrul de Finanţe, Olexandr Şlapak. Vehiculele aparţinând Poliţiei şi Pompierilor nu vor fi scoase la vânzare. „Banii obţinuţi din vânzarea prin licitaţie publică vor intra în bugetul statului”, a ţinut să precizeze ministrul.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Cum a ajuns România o verigă strategică în planul lui Trump pentru Groenlanda. Afacerea de 150 de miliarde de dolari care redesenează harta puterii
Capital.ro
Reguli buletin-carte de identitate 2026. Ce trebuie să facă românii din Italia, Spania și Marea Britanie
Playtech.ro
Cum își încălzesc finlandezii locuințele fără calorifere. Soluția surprinzătoare pe care o ai deja acasă
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Scenarii privind răpirea lui Putin. Rusia are răspunsul pregătit pentru Donald Trump
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend