Ucraina: Preşedintele Poroşenko dizolvă parlamentul. Noi alegeri legislative la 26 octombrie

Ucraina va organiza noi alegeri parlamentare la 26 octombrie, după dizolvarea actualului parlament de către preşedintele Petro Poroşenko, a anunţat luni purtătorul său de cuvânt, citat de Reuters, potrivit Agerpres.
Alina Costache
25 aug. 2014, 20:18
Ucraina: Preşedintele Poroşenko dizolvă parlamentul. Noi alegeri legislative la 26 octombrie

Preşedintele Petro Poroşenko a dizolvat parlamentul ucrainean.

‘Noile alegeri vor avea loc la 26 octombrie’, a scris Sviatoslav Ţeholko, purtătorul său de cuvânt, într-o postare pe Twitter.

‘Alegerile parlamentare anticipate fac parte din planul meu de pace’, precizează Petro Poroşenko într-un comunicat.

‘Elementul-cheie’ este dialogul politic cu separatiştii proruşi din estul Ucrainei, a adăugat Poroşenko.

Dizolvarea parlamentului îndeplineşte una dintre promisiunile de campanie ale lui Petro Poroşenko pentru alegerile prezidenţiale din mai, iar sondajele arată că 80% dintre ucraineni sprijină organizarea de alegeri anticipate.

‘Votul este cea mai puternică armă pe care o au cetăţenii pentru a apăra ţara’, a mai menţionat Poroşenko în textul citat.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Zodiile care domină lumea în următoarele 2 săptămâni. Au noroc triplu, motivație și putere
Capital.ro
Dumitru Dragomir a dezvăluit adevărul despre Elena Udrea: Asta e miza! Face peste 300 de milioane de euro
Playtech.ro
Pe unde ai voie să circuli cu trotinea electrică ca să eviți amenzi de 1600 de lei
Adevarul
Lupul care a înfiorat un sat ascuns în munți, răpus de o femeie. „Era ceva necurat cu el. Avea trăsături de om”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Klaus Iohannis, DISTRUS de ANAF: 'Va fi EXECUTAT silit'
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
ANAF nu iartă pe nimeni. Fiscul cere ajutorul oamenilor ca să facă rost de bani
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor