Ucraina raportează lupte crâncene în nord-estul ţării. Zelenski confirmă atacarea teritoriul rus cu drone

Războiul ajunge ”în Rusia, în centrele sale strategice şi în bazele sale militare”, ”un proces inevitabil, natural şi absolut drept”, la peste un de la invazia rusă a Ucrainei, la 22 februarie 2022
Filip Stan
31 iul. 2023, 09:32
Ucraina raportează lupte crâncene în nord-estul ţării. Zelenski confirmă atacarea teritoriul rus cu drone

Război în Ucraina. Un oficial ucrainean de rang înalt a raportat lupte grele în nord-estul ţării, forţele Kievului menţinându-şi liniile şi obţinând câştiguri în unele zone, relatează Reuters.

Viceministrul ucrainean al apărării, Hanna Maliar, a declarat că forţele ruse încearcă să-i scoată pe ucraineni din poziţiile ridicate în nord-estul ţării, zonă ocupată de Moscova imediat după invazia din 2022, dar recucerită ulterior de trupele ucrainene. Sarcina cheie a ruşilor, a declarat ea la televiziunea naţională, a fost de a deturna forţele ucrainene din zona Bahmut, unde desfăşoară „o ofensivă de succes”.

„Au atacat la nesfârşit în această săptămână. Dar trupele noastre rezistă atacurilor şi uneori îi resping cu pierderi grele”, a spus ea. Maliar susţine că ruşii au suferit pierderi comparabile cu cele din timpul luptelor crâncene de la Bahmut, care a căzut în mâinile forţelor ruseşti după mai mult de 10 luni de lupte.

Ucraina atacă Rusia cu drone. Polonia şi Lituania şi-ar putea închide frontierele cu Belarusul

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a descris duminică drept „o zi bună, o zi puternică” pe front, în special în apropiere de Bahmut, unde forţele ucrainene spun că recuperează terenul pierdut după ce forţele ruseşti au cucerit oraşul în luna mai.

La rândul său, armata rusă susţine că a oprit forţele ucrainene în nord-est.

Între timp, forţele ruse au lansat cel mai recent dintr-o serie de atacuri aeriene nocturne, lovind ceea ce oficialii au declarat că este o „clădire nerezidenţială” din oraşul Harkov, din nord-estul ţării. Lovitura a declanşat un incendiu, dar nu au fost raportate victime.

Luna trecută, Ucraina a lansat o contraofensivă care se concentrează pe o campanie spre sud, pentru a crea o sincopă între forţele ruseşti care deţin teritorii în est şi peninsula anexată Crimeea, precum şi pe recâştigarea terenului din jurul Bahmut. Dar lupte violente au izbucnit şi în jurul oraşelor Kupiansk şi Lîman, aflate în nord-estul Ucrainei.

Maliar a declarat că forţele ruseşti încearcă, de asemenea, „cu tenacitate” să recucerească zonele de pe frontul sudic luate de Ucraina. Ea a precizat că Ucraina a recucerit 200 de kilometri pătraţi în sud, dar că avansurile au fost limitate de poziţiile ruseşti fortificate şi de prezenţa minelor.

Ministerul rus al Apărării, în raportul său zilnic de activitate militară, a declarat că forţele sale au folosit rachete pentru a distruge o brigadă blindată a trupelor ucrainene în apropiere de Svatove, un oraş cheie deţinut de Rusia în nord-est. Forţele ruse, a precizat aceasta, au respins, de asemenea, patru atacuri ucrainene în apropierea oraşului Lîman, mai la sud.

Zelenski avertizează, în mesajul cotidian, de la Ivano-Frankivsk, că războiul ”ajunge pe teritoriul Rusiei”, în urma unui atac cu dronă în cartierul de afaceri din Moscova, ”un proces inevitabil, natural şi absolut drept”

Pe de altă parte, duminică ruşii au declarat că au doborât trei drone ucrainene care au încercat să lovească Moscova avariind o clădire înaltă din centrul de afaceri, despre care se spune că ar găzdui birouri guvernamentale. Ucraina nu a revendicat în mod direct responsabilitatea pentru atacurile cu drone, dar Zelenski a declarat că războiul „se întoarce treptat pe teritoriul Rusiei – în centrele sale simbolice”.

 

Zelenski a mai anunţat că bilanţul victimelor atacului rusesc asupra unei şcoli din oraşul Sumî, situat în nordul ţării, a crescut sâmbătă la doi morţi.

Relatările de pe câmpul de luptă nu pot fi verificate în mod independent, reaminteşte Reuters.

Zelenski avertizează, în mesajul cotidian, de la Ivano-Frankivsk, că războiul ”ajunge pe teritoriul Rusiei”, în urma unui atac cu dronă în cartierul de afaceri din Moscova, ”un proces inevitabil, natural şi absolut drept”

Războiul ajunge ”în Rusia, în centrele sale strategice şi în bazele sale militare”, ”un proces inevitabil, natural şi absolut drept”, la peste un de la invazia rusă a Ucrainei, la 22 februarie 2022, anunţă duminică preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, în urma unui atac cu drone care a vizat un cartier de afaceri din Moscova, relatează AFP.

Ucraina prelungeşte legea marţială şi amână alegerile legislative din octombrie

”Treptat, războiul revine pe teritoriul Rusiei, în centrele sale simbolice şi în bazele sale militare, iar acesta este un proces inevitabil, natural şi absolut drept”, declară el în mesajul său zilnic, în marja unei vizite la Ivano-Frankivsk (vest).

”Ucraina devine tot mai puternică”, adaugă el şi avertizează că ţara sa este necesar să se pregătească de noi atacuri vizând infrastructuri energetice, în iarna care vine.

DOUĂ ATACURI CU DRONĂ

Rusia a anunţat duminică dimineaţa că a respins, în noaptea de sâmbără spre duminică, două atacuri ucrainene distincte – unul care a vizat Peninsula anexată Crimeea, iar celălalt Moscova.

În capitala rusă, al cărei Aeroport Internaţional a fost închis o scurtă perioadă de timp, două turnuri de birouri în principalul cartier de afaceri din oraş au fost avariate uşor.

Mai multe geamuri ale acestor clădiri au fost sparte, lăsând să se vadă grinzi de oţel şi documente împrăştiate pe jos, potrivit unui fotograf AFP.

Ministerul rus al Apărării a precizat că atacul de la Moscova a implicat trei drone, dintre care una a fost doborâtă, iar celelalte două ”neutralizate de războiul electronic”.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Produsul cu care România dă lovitura în luna iulie. Va fi o producție record, o mare parte va merge la export
Capital.ro
Un mare artist al României s-a stins. A lăsat în urmă multă durere. Nimeni nu se aștepta să plece așa devreme
Playtech.ro
Ţara caldă din Europa unde trăieşti bine cu 5.000 de lei pe lună. Mulţi pensionari din România se retrag aici
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Mare lovitură de la Netflix. Revine cel mai urmărit serial din istorie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
Ștefan Mandachi, prima REACȚIE după ce iubita cu care are un copil a cerut ordin de protecție împotriva lui: 'Declar cu toată fermitatea!'
Playsport.ro
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!