Ucraina şi Rusia, gata să semneze acordul pentru încetarea focului în Marea Neagră. SUA face îi noi concesii lui Putin

Statele Unite și Rusia au ajuns la un acord privind încetarea focului în Marea Neagră, a anunțat marți, 25 martie, Casa Albă. Într-o declarație oficială, Washingtonul a precizat că cele două state au convenit asupra navigației sigure în această zonă strategică și asupra unor măsuri pentru a preveni folosirea navelor comerciale în scopuri militare.
Mircea Filipescu
25 mart. 2025, 19:28
Ucraina şi Rusia, gata să semneze acordul pentru încetarea focului în Marea Neagră. SUA face îi noi concesii lui Putin

De asemenea, Statele Unite au afirmat că vor ajuta Rusia să își restabilească accesul pe piața mondială pentru anumite produse, inclusiv exporturile de produse agricole și îngrășăminte.

„Statele Unite și Rusia au convenit să asigure navigația sigură, să elimine utilizarea forței și să prevină utilizarea navelor comerciale în scopuri militare în Marea Neagră. Statele Unite vor ajuta la restabilirea accesului Rusiei la piața mondială pentru exporturile de produse agricole și îngrășăminte, vor reduce costurile asigurărilor maritime și vor îmbunătăți accesul la porturi și la sistemele de plată pentru astfel de tranzacții”, se arată în declarația oficială a Washingtonului, potrivit news.sky.com.

Un alt punct cheie al acordului vizează interzicerea atacurilor asupra infrastructurii energetice din Ucraina și Rusia.

„Statele Unite și Rusia au convenit să dezvolte măsuri pentru implementarea acordului dintre președintele Trump și președintele Putin de a interzice atacurile împotriva facilităților energetice din Rusia și Ucraina”, a transmis Casa Albă.

Citeşte şi: Rusia aduce acuze grave României: „Autorităţile române au oferit teroriştilor o platformă parlamentară pentru a desfăşura provocări împotriva ţării noastre”

În plus, Washingtonul a subliniat că acest acord reprezintă un pas important către o pace durabilă în conflictul ruso-ucrainean.

„Statele Unite și Rusia vor continua să lucreze pentru a atinge o pace durabilă și de lungă durată. Statele Unite au reiterat imperativul președintelui Donald J. Trump că uciderile de ambele părți în conflictul Rusia-Ucraina trebuie să se oprească, ca pas necesar pentru a obține un acord de pace durabil. În acest sens, Statele Unite vor continua să faciliteze negocierile între cele două părți pentru a ajunge la o soluție pașnică, în conformitate cu acordurile încheiate la Riyadh”, se mai precizează în comunicat.

Washingtonul și-a exprimat, de asemenea, aprecierea față de rolul Arabiei Saudite în facilitarea acestor negocieri.

„Statele Unite își exprimă recunoștința față de Prințul Moștenitor Mohammed bin Salman pentru conducerea și ospitalitatea sa în facilitarea din nou a acestor discuții importante în Regatul Arabiei Saudite”, a adăugat Casa Albă.

Ucraina confirmă armistițiul, dar impune condiții stricte privind Marea Neagră

Ministrul Apărării din Ucraina, Rustem Umerov, a confirmat acordul privind încetarea focului în Marea Neagră, subliniind că Ucraina a fost de acord cu principiile enunțate de SUA și Rusia.

„Am fost de acord să asigurăm navigația sigură, să eliminăm utilizarea forței și să prevenim utilizarea navelor comerciale în scopuri militare în Marea Neagră”, a declarat Umerov.

Totuși, oficialul ucrainean a avertizat că orice mișcare a navelor militare ruse în afara zonei estice a Mării Negre va fi considerată o încălcare a acordului.

„În acest caz, Ucraina va avea dreptul deplin de a-și exercita dreptul la autoapărare”, a spus ministrul Apărării.

Referindu-se la protecția infrastructurii energetice, Umerov a subliniat că Ucraina este angajată în respectarea înțelegerii de a preveni atacurile asupra acestor facilități.

„Toate părțile au convenit să dezvolte măsuri pentru implementarea acordului președinților de a interzice atacurile împotriva facilităților energetice din Ucraina și Rusia”, a mai declarat acesta.

Citeşte şi: Guvernul SUA ar putea risca intrarea în incapacitate de plată începând din iulie. Ar fi prima dată în istorie

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Veste mare pentru locuitorii dintr-un oraș istoric. Noul stadion de 83.600.000 de euro este gata să fie dat în folosință
Capital.ro
Românii renunță la Călin Georgescu. Cifrele care dovedesc cum pierde influența. S-a prăbușit de 30 de ori
Playtech.ro
Cât costă un an de vechime în muncă în 2026. Devine mai scump de la 1 iulie
Adevarul
Întoarcerea acasă: chirurgul cardiovascular care a ales România după Franța și Luxemburg
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
L-a umilit pe Becali de față cu toți jucătorii, apoi l-a păcălit să îl lase să plece gratis la Rapid: ”Trădător! Ăla e dușmanul meu, nu ai cum să ții cu el”
MediaFlux
Rusia își avertizează cetățenii să evite Republica Moldova. Care sunt motivele
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend