Ucraina: Un parlamentar rus propune ca regimul de la Kiev să fie declarat CRIMINAL

Şeful Comisiei pentru afaceri externe din Dumă (camera inferioară a parlamentului rus), Aleksei Puşkov, a propus marţi ca regimul de la Kiev să fie declarat nu numai ilegitim, dar şi "criminal", acuzând actuala puterea din Ucraina că "operaţiunile sale antiteroriste" au făcut numeroase victime în rândul populaţie paşnice.
Filip Stan
13 mai 2014, 09:36
Ucraina: Un parlamentar rus propune ca regimul de la Kiev să fie declarat CRIMINAL

„Numeroasele încălcări ale drepturilor omului, între care dreptul la viaţă, aplicarea de torturi, încălcarea libertăţii de exprimare a opiniilor şi convingerilor, a libertăţii mass-media, toate acestea ne îndreptăţesc să declarăm regimul de la Kiev nu numai ilegitim, dar şi criminal”, a afirmat parlamentarul rus în cadrul sesiunii plenare a Dumei, după cum relatează ITAR-TASS, citată de Agerpres.

Amintind că Ministerul rus de Externe a elaborat recent o ‘Carte Albă’ cuprinzând o listă cu acte de încălcare a drepturilor omului comise în Ucraina, Aleksei Puşkov a afirmat că această carte poate fi considerată una ‘neagră’, întrucât, a spus el, ‘în decurs de două luni, în Ucraina, s-au petrecut atâtea evenimente tragice câte nu s-au petrecut în fostul spaţiu sovietic în ultimii 10 ani”. El a adăugat că, numai la Odesa, în violenţele de la 2 mai au murit 116 oameni, în timp ce regimul de la Kiev a indicat 46 de morţi.

Aleksei Puşkov a acuzat, totodată, Occidentul că ignoră astfel de evenimente, criticând în special Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei, care, în pofida fotografiilor trimise de partea rusă cu victimele din Ucraina, nu a reacţionat, preferând o ‘tăcere ruşinoasă’. În schimb, a adăugat deputatul rus, Occidentul impune sancţiuni Rusiei, în loc să ia măsuri împotriva regimului ‘criminal’ de la Kiev.

Uniunea Europeană şi Canada au impus luni noi sancţiuni împotriva Rusiei, ca urmare a referendumului organizat duminică de separatiştii proruşi din estul Ucrainei, referendum considerat ilegal de comunitatea internaţională

 

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Interdicție la plata cu cardul. Devine ilegal să folosește cardurile la achiziții. Va fi lege națională
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Prognoza meteo, 7 mai. Tot mai frig. Zonele în care va ploua torențial
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică