UDMR îl susţine pe Crin Antonescu la alegerile prezidenţiale din 2025. Vot în Consiliul Reprezentanţilor Unionali

Consiliul Reprezentanților Unionali al UDMR a votat, miercuri, într-o ședință desfășurată online, susținerea candidaturii lui Crin Antonescu pentru alegerile prezidențiale din 2025. Fostul lider liberal este candidatul comun al coaliției.
Filip Stan
29 ian. 2025, 20:02
UDMR îl susţine pe Crin Antonescu la alegerile prezidenţiale din 2025. Vot în Consiliul Reprezentanţilor Unionali
UDMR îl susţine pe Crin Antonescu la alegerile prezidenţiale din 2025. Vot în Consiliul Reprezentanţilor Unionali

UDMR a votat susținerea lui Crin Antonscu la alegerile prezidențiale. Acesta este candidatul comun al coaliției PSD-PNL. „Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a subliniat că România traversează o perioadă dificilă, iar furia cetățenilor este justificată, având în vedere alegerile anulate din decembrie 2024 și lipsa unor explicații clare din partea autorităților. De asemenea, a atras atenția asupra pericolului pe care îl reprezintă forțele extremist care doresc să câștige alegerile și care pun în pericol realizările din ultimii 35 de ani”, este mesajul transmis de UDMR.

Citeşte şi: Fostul secretar general adjunct al PNL, Silviu Mănăstire, atac dur la Ilie Bolojan: „Nea Ilie, notorietatea ta e la sub 20 la sută. Faptul că eşti sclavul lui Coldea nu mai impresionează pe nimeni”

Kelemen Hunor, preşedintele UDMR, a declarat că revolta cetățenilor este justificată, având în vedere evenimentele recente și lipsa unor explicații clare din partea autorităților. Totuşi, liderul maghiarilor din România a tras un semnal de alarmă asupra pericolului reprezentat de forțele extremiste care încearcă să câștige alegerile și care, potrivit lui, ar putea submina realizările democratice ale ultimilor 35 de ani.

Citeşte şi: Ce au declarat Elena Lasconi şi Nicuşor Dan după întâlnirea de miercuri: „Eu am responsabilitatea celor 1,7 milioane de voturi”/”Toată lumea face sondaje. Eu rămân în cursă”

„Crin Antonescu poate garanta stabilitatea și viitorul României, este un om care respectă comunitatea maghiară și care poate ține țara pe acel drum care înseamnă Uniunea Europeană și Alianța Nord-Atlantică (NATO)”, a declarat Kelemen Hunor, care a adăugat: „Am vorbit cu foarte mulți oameni și toți mi-au spus că, după 10 ani cu președintele Klaus Iohannis nu avem nevoie și nu e timpul pentru Călin Georgescu. Nu e nevoie de un extremist, nu e nevoie de o aventură extremistă!”.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Ce s-a ales de judecătorul care a adus ”turul 2 înapoi”. Alexandru Vasile era propus pentru cercetare disciplinară după ce a anulat decizia CCR
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cele mai ciudate legi din Germania, explicate de o româncă. Mirosul de grătar este interzis şi orice găină trebuie declarată la primărie
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu