Udrea, despre milionul de euro cheltuit în ultimul an: E o nebunie. Exclus să fie vorba despre această sumă

Fosta şefă PMP, Elena Udrea, a declarat vineri la ieşirea de la Secţia 2 de Poliţie unde trebuie să dea cu subsemnatul după ce a fost pusă sub control judiciar că "este exclus" să fi cheltuit un milion de euro în ultimul an. Totuşi, aceasta menţionează că a cheltuit bani pe chirie şi pe leasing-uri.
Iulian Tudor
19 iun. 2015, 07:21
Udrea, despre milionul de euro cheltuit în ultimul an: E o nebunie. Exclus să fie vorba despre această sumă

Întrebată de jurnalişti cum justifică cheltuirea milionului de euro lipsă din conturi, fosta şefă PMP a declarat că este exclus să fie vorba despre această sumă.

Citeşte şi: Elena Udrea a cheltuit în ultimul an peste UN MILION de euro. Pe ce s-au dus banii fostului ministru

„Este o nebunie. Dacă era un milion de euro nu trebuia să fie în declaraţia de avere?! Îmi pare rău că dacă dintr-o declaraţie făcută colegilor dvs. s-a ajuns aici.

Am spus că am făcut nişte plăţi în avans, însemnând chiria unde stau, leasingurile la maşinile de pe firmă pentru că ştiam că voi fi arestată şi nu voiam să rămână neplătite. Dar asta înseamnă bani din conturi. Oricine poate vedea câţi bani aveam în conturi şi nu am acum. Exclus să fie vorba despre un 1 milion de euro”, a precizat Elena Udrea vineri la ieşirea de la secţia de Poliţie.

Pe 15 iunie fostul ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului a depus la Camera Deputaţilor o nouă declaraţie de avere, în care se poate observa că din conturile sale a dispărut în ultimul an peste un milion de euro.

Iar asta pentru că „avocaţii sunt scumpi”, a spus Udrea, care între timp a mai vândut şi casa în care se presupune că primea şpăgile pentru care este acuzată, pentru mai bine de un sfert de milion de euro, dar a mai încasat şi o parte din sulta rezultată în urma partajului realizat la divorţul de Dorin Cocoş.

Fostul ministru a declarat, potrivit România TV, că o mare parte din bani s-a dus şi pe chiria pe un an în avans a apartmentului în care locuieşte în complexul de lux Stejarii, dar şi pe salariile angajaţilor şi pe contractele de leasing pe care le are încheiate.

În ultimul an, Elena Udrea a pus în conturi 100.000 de euro, sultă de pe urma partajului cu Dorin Cocoş, 60.000 lei din chirii şi 58.900 lei încasaţi ca salariu la Parlament. Tot în ultimul an, fostul ministru a încasat 260.000 de euro pentru vânzarea unui imobil şi a terenului aferent acestuia în Sectorul 2 al Capitalei.

DailyBusiness
Cum ajung angajații cu salariul mare să câștige atât de mulți bani. Secretul dovedit științific care te ajută în carieră
Spynews
Veste de ultimă oră pentru Bianca Drăgușanu și Chef Foa! Ce fac magistrații din București
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Detalii ascunse despre legătura dintre Elena Ceaușescu și Ion Iliescu. Vizite la închisoare și episoade șocante din tinerețe
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
De ce nu se mai împrumută românii la bănci în 2025, care este alternativa. Dobânzile explozive i-au speriat pe mulți
Adevarul
Scene șocante surprinse la Paris: român vânat de traficanții care voiau să-l linșeze. „Omoară-l dacă mai filmează”
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Evz.ro
Femeile din viața lui Goran Bregović. Povestea unui seducător balcanic
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Noi detalii în cazul lui Emil Gânj! Criminalul din Mureș este căutat în tunelurile subterane construite de Ceaușescu
Cancan.ro
Felix Baumgartner a fost, de fapt, ucis? Răsturnare de situație, după ultima descoperire a anchetatorilor
iamsport.ro
A încercat să devină acționar la clubul din SuperLiga aflat în pericol, iar acum iese la atac: ”Întrebați-i pe alții de ce nu se dorește!”
MediaFlux
Când se dă pensia în luna septembrie prin poștă și pe card. Anunț oficial de la Casa Națională de Pensii
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani