Udrea: Nici nu mă gândesc la o alianţă cu PNL-ul condus de Antonescu

Deputatul PDL Elena Udrea, candidat la preşedinţia partidului, a declarat luni seara, la Slatina, că "nici nu se gândeşte" la o alianţă a PDL cu PNL atât timp cât liberalii sunt conduşi de Crin Antonescu, transmite corespondentul Agerpres.
Filip Stan
11 mart. 2013, 21:15
Udrea: Nici nu mă gândesc la o alianţă cu PNL-ul condus de Antonescu

Elena Udrea a mai declarat că este împotriva unei fuziuni a PDL cu PNL iar pentru o viitoare alianţă, PDL trebuie mai întâi să redevină un partid puternic pentru a putea trata de pe poziţii egale cu partidul cu care ar deveni partener. Deputatul Elena Udrea a menţionat că doreşte în schimb o alianţă cu partidele cu care PDL a format Alianţa România Dreaptă, care, „sunt binevenite în interiorul PDL”.

„Sunt împotriva fuziunii PDL cu PNL, care astăzi ar însemna topirea PDL în PNL. Sunt total împotriva desfiinţării acestui partid, prin fuziunea lui cu PNL aşa cum se vehiculează în acest moment. (…) Domnul Antonescu a spus foarte clar, nu e nicio alianţă cu PDL, nici nu-i trece prin cap. A, că ne ia la bucată, unul câte unul, asta poate să fie o strategie, însă nu se gândeşte la o alianţă cu PDL. Şi eu vă spun că, nici eu nu mă gândesc la o alianţă cu PNL, câtă vreme este condus de dl. Antonescu. Dar îmi doresc o alianţă cu partidele de centru-dreapta din România şi partidele mici cu care am avut Alianţa România Dreaptă sunt binevenite în interiorul PDL pentru că aşa vom fi mai puternici împreună”, a spus Udrea.

Ea a adăugat că PDL trebuie să se alieze cu partidele cu valori şi soluţii economice similare şi din acest punct de vedere, afirmă Udrea, PNL este cel mai apropiat de viziunea democrat-liberală. Parlamentarul PDL a criticat însă acest partid şi pe liderul său, Crin Antonescu. „PNL sub Crin Antonescu e un partid antieuropean, antidemocratic, un partid care merge pe soluţii de stânga la guvernare”, a mai afirmat Elena Udrea.

Elena Udrea s-a aflat luni la Slatina pentru a prezenta moţiunea intitulată „Noul PDL – O nouă Românie”, cu care va candida la preşedinţia PDL. Din delegaţia PDL Olt care va participa la Convenţia PDL din 23 martie fac parte 56 de delegaţi, trei dintre aceştia afirmându-şi susţinerea pentru Elena Udrea, respectiv primarul comunei Studina, Marian Vasile, preşedintele PDL Balş, Marian Gheorghe şi fostul şef al Direcţiei Finanţelor Olt, Gheorghe Ştefan.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Gigi Becali are pregătită varianta B dacă Kevin Ciubotaru nu va semna cu FCSB! Vine din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
'Dacă sunt singur la părinţi, trebuie să dezbat moştenirea?'. Avocatul explică exact
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tiberiu este românul de 33 de ani care a dispărut fără urmă în timp ce se întorcea din Italia. Familia îl caută cu disperare de mai bine de o lună
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Șeful NATO avertizează Europa: ”Noi suntem următoarea ţintă a Rusiei”
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu