UE, „umilită”: a fost ales primul chinez în funcţia de Director General al ONU pentru Alimentaţie şi Agricultură

Qu Dongyu este primul chinez ales în funcţia de director general al Organizaţiei Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO), o înfrângere pentru Uniunea Europeană, transmit DPA şi Xinhua.
Iulian Tudor
24 iun. 2019, 08:03
UE,

Qu Dongyu, în vârstă de 56 de ani, este adjunctul ministrului Agriculturii din China şi va prelua la 1 august funcţia de la brazilianul José Graziano da Silva, care a condus FAO în perioada 2011-2019.

Specialist în genetică, Qu a obţinut 108 voturi pentru şefia FAO. El a concurat cu georgianul Davit Kirvalidze (care a obţinut 12 voturi) şi franţuzoaica Catherine Geslain-Lanéelle (care a obţinut 71 de voturi), fiind prima femeie care a candidat la acest post prestigios. Catherine Geslain-Laneelle, susţinută de statele Uniunii Europene, a fost principalul contracandidat al chinezului Qu Dongyu, potrivit Agerpres.

Înfiinţată în 1945, Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO) are drept misiune lupta împotriva foametei la nivel mondial şi dezvoltarea agriculturii. FAO numără 194 de state membre, iar bugetul său se ridică la 2,6 miliarde dolari (2,3 miliarde euro). Cei mai mari contributori sunt SUA, Japonia, China şi Germania.

Citeşte şi România, locul 1 în UE la ponderea populaţiei ocupate în agricultură. Suntem cu aproape 20% sub media Uniunii Europene

Surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul au declarat pentru DPA că obţinerea de către China a conducerii Organizaţiei Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură reprezintă un nou asalt al statului asiatic în vederea sporirii influenţei sale pe plan extern, potrivit Agerpres.

Influenţa Chinei este în creştere în special în ţările din Africa, unde investeşte semnificativ. „Ştim că statul chinez acţionează într-un mod relativ neconvenţional pentru a obţine aprobarea”, a afirmat la Roma ministrul german al Agriculturii, Julia Kloeckner.

De la înfiinţare, FAO a avut opt directori generali: britanicul Sir John Boyd Orr (1945-1948), americanul Norris E. Dodd (1948-1954), americanul Philip Vincent Cardon (1954-1956), indianul Binay Ranjan Sen (1956-1967), olandezul Addeke Hendrik Boerma (1968-1975), libanezul Edouard Saouma (1976-1993), senegalezul Jacques Diouf (1994-2011) şi brazilianul José Graziano da Silva (2011-2019).

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
Pierdere uriaşă pentru Universitatea Craiova înainte de Levski! Golgheterul s-a accidentat. Update de la ultimul antrenament. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar marți, 21 iulie. BNR a publicat noile cotații valutare. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Vin noi scumpiri la pompă. Experții avertizează asupra unei posibile crize a carburanților
Adevarul
„Nu mă lupt cu Ministerul Apărării. Mă lupt cu Rusia”. Generalul Sîrskîi respinge acuzațiile privind conflictul cu Fedorov și explică strategia armatei ucrainene
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Susține că o echipă din SuperLiga ”nu termină campionatul”. Verdict crunt: ”Sunt morți în cadă, leșinați, nu mai vine nimic pe conductă!”
MediaFlux
EXCLUSIV Răsturnare în divorțul milionarului Daniel Tudor! Ramona Tudor Gunata, la shopping de lux cu iubitul secret
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România