UE salută învestirea noului guvern de la Chişinău

Înaltul Reprezentant al UE pentru politica externă, Federica Mogherini, și comisarul european pentru politica de vecinătate și negocierile de extindere, Johannes Hahn, au salutat numirea premierului moldovean Chiril Gaburici și învestirea guvernului de la Chișinău.
Alina Costache
19 feb. 2015, 09:51
UE salută învestirea noului guvern de la Chişinău

Uniunea Europeană salută învestirea noului guvern de la Chișinău, potrivit Agerpres.

‘Aducem felicitări prim-ministrului Chiril Gaburici pentru numirea în funcție și învestirea noului guvern‘, se arată într-un mesaj semnat de cei doi înalți oficiali ai UE, potrivit unui comunicat transmis joi de biroul de presă al executivului Republicii Moldova.
 
Federica Mogherini și Johannes Hahn susțin că așteaptă cu nerăbdare continuarea cooperării cu Chișinăul și punerea în aplicare rapidă, întru beneficiul cetățenilor, a Acordului de Asociere a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

‘Un guvern stabil, cu o agendă clară de reforme, va fi crucial în acest sens. Avem încredere că noul cabinet de miniștri va intensifica eforturile în realizarea reformelor-cheie, în special cele din sectoarele justiției și financiar, precum și în domeniul combaterii corupției, în interesul tuturor cetățenilor Republicii Moldova. Mai mult decât atât, continuarea și intensificarea unei politici comprehensive, care să includă toate sectoarele statului, sunt esențiale’, se mai arată în mesajul celor doi oficiali europeni, publicat și pe site-ul Comisiei Europene.
 
În același timp, Federica Mogherini și Johannes Hahn au subliniat că Uniunea Europeană își reiterează sprijinul pentru suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova, cu un statul special pentru regiunea transnistreană, și încurajează intensificarea eforturilor de soluționare pe cale pașnică a conflictului transnistrean.
 
‘Republica Moldova este un partener asociat-cheie al UE, motiv pentru care Uniunea Europeană așteaptă cu nerăbdare continuarea cooperării strânse și de succes cu noul guvern de la Chișinău’, se menționează în finalul mesajului de la Bruxelles.

Guvernul condus de Chiril Gaburici a primit miercuri votul de încredere al parlamentului și ulterior a depus jurământul în fața președintelui Nicolae Timofti.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Locul din România unde poți schia chiar și vara. Ideea a fost „furată” din Danemarca
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Ce înseamnă pentru români faptul că EURO a trecut de 5 lei? Eşti afectat mai mult decât ai crede
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Europenii, în mare pericol.
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Traian Băsescu critică diaspora. „Ei trăiesc în Occident şi spun: ia, voi care trăiţi acasă, ia treceţi voi către tătucu Putin, îndreptaţi-vă către Putin”
MediaFlux
Donald Trump nu exclude o invazie armată: „Groenlanda trebuie să fie a noastră”
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele