UE vrea să majoreze importurile de gaze naturale lichefiate

Uniunea Europeană va încerca să îşi majoreze importurile de gaze natural lichefiate (GNL) din SUA până la opt miliarde metri cubi pe an în 2023, mai mult decât dublu comparativ cu nivelul din 2018, a anunţat joi Comisia Europeană, informează Reuters.
Filip Stan
02 mai 2019, 09:53
UE vrea să majoreze importurile de gaze naturale lichefiate

În luna iulie 2018, preşedintele SUA, Donald Trump, a convenit cu preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, să nu impună tarife vamale suplimentare pentru autoturismele din UE, în condiţiile în care cele două părţi încearcă să îşi îmbunătăţească relaţiile economice, inclusiv prin creşterea importurilor de GNL din SUA.

Datele publicate joi de Comisia Europeană arată că în cele nouă luni care au trecut de la acordul din luna iulie 2018, importurile Uniunii Europene de gaze natural lichefiate din SUA au crescut cu 272% în ritm anual până la 10,4 miliarde metri cubi. Şi mai important, în luna martie 2019 aceste importuri au atins valoarea record de 1,4 miliarde metri cubi.

„Uniunea Europeană este gata să faciliteze mai multe importuri de gaze naturale lichefiate din SUA, dacă condiţiile de piaţă sunt adecvate iar preţurile sunt competitive”, a informat executivul comunitar.

Importurile de gaze ale Europei sunt preconizate să crească în următorii de ani pe măsură ce producţia internă va scădea iar cererea de gaze este prognozată să crească în condiţiile în care gazele naturale vor rămâne o parte importantă a mixului energetic al UE, mai ales având în vedere tranziţia spre surse mai curate de energie.

Uniunea Europeană dispune de capacităţi de import de gaze naturale lichefiate şi având în vedere importanţa lor strategică actualele capacităţi sunt extinse şi sunt construite noi capacităţi.

Recent a fost semnat un acord între guvernul polonez şi firma Polskie LNG pentru extinderea terminalului de la Swinoujscie.

UE a investit deja 128 milioane de euro în acest terminal, sumă care se adaugă celor 224 milioane de euro investite în precedenta perioadă de finanţare. De asemenea, în luna ianuarie a acestui an a fost luată decizia finală de investiţii în terminalul GNL de pe insula Krk din Croaţia.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet