ULTIMA ETAPĂ: CHIAJNA în Liga 1, TIMIŞOARA la baraj, PANDURII retrogradează în Liga 2

Concordia Chiajna a învins, duminică pe FC Voluntari, în deplasare, într-un meci jucat la Piteşti, şi şi-a asigurat locul în Liga 1. ACS Poli Timişoara a remizat la Mediaş, 2-2 cu Gaz Metan, şi va juca baraj cu UTA Bătrâna Doamnă Arad, iar Pandurii au pierdut la Botoşani, 1-2, şi retrogradrează în Liga 2.

04 iun. 2017, 20:06

Concordia a marcat încă din minutul 6, iar FC Voluntari n-a părut că poate schimba deznodământul meciului. Timişoara a fost condusă cu 2-0 la Mediaş, dar a revenit incredibil şi a egalat, iar la Botoşani am avut parte de un meci interzis cardiacilor. Pandurii erau salvaţi, dar min. 88, când Golfca a marcat, Timişoara a urcat peste gorjeni! În prelungiri, Ilie a egalat pentru Pandurii, care aveau barajul asigurat. Tot în prelungiri, L. Fulop a făcut 2-1 şi i-a trimis pe gorjeni în Liga 2, în timp ce Timişoara, echipă plecată cu -14p,  primeşte şansa barajului!