Ultima invenţie a Al-Qaida: Lichidul care transformă HAINELE în materiale EXPLOZIVE

O filială a reţelei teroriste Al-Qaida a produs o substanţă lichidă care, aplicată pe haine, le transformă în materiale explozive, afirmă oficiali din cadrul Administraţiei Statelor Unite, citaţi de site-ul postului american ABC News.
Iulian Tudor
06 aug. 2013, 16:19
Ultima invenţie a Al-Qaida: Lichidul care transformă HAINELE în materiale EXPLOZIVE

Două oficialităţi din cadrul Administraţiei de la Washington au oferit detalii despre complotul Al-Qaida care a condus la închiderea a zeci de misiuni diplomatice americane şi la emiterea unei avertizări de călătorie.

Oficialităţile americane au explicat că organizaţia Al-Qaida în Peninsula Arabia (AQPA) a inventat o substanţă lichidă care, aplicată pe haine, le transformă în materiale explozive. Practic, o substanţă lichidă este aplicată pe haine, iar, după uscare, acestea devin explozive, confirmă experţi din cadrul serviciilor de spionaj americane, informează Mediafax.

„Este vorba de un produs ingenios”, a declarat una dintre oficialităţile americane, în timp ce cealaltă a atras atenţia că substanţa nu poate fi depistată prin actualele măsuri de securitate.

Substanţa a fost dezvoltată de Ibrahim al-Asiri, expertul în explozibili al organizaţiei teroriste Al-Qaida în Peninsula Arabia, cu sediul în Yemen. Al-Asiri a inventat şi alte dispozitive explozive, inclusiv o bombă artizanală care poate fi aplicată sub haine şi alta implantată în corp. Ibrahim Al-Asiri este dat în urmărire de autorităţile yemenite şi de serviciile de informaţii americane.

Departamentul de Stat al Statelor Unite a emis o avertizare de călătorie la nivel global, valabilă până la sfârşitul lunii august, pe fondul temerilor privind un complot al reţelei teroriste Al-Qaida, cetăţenii americani fiind îndemnaţi să dea dovadă de vigilenţă în timpul deplasărilor externe. Potrivit ziarului The New York Times, la originea măsurilor speciale de securitate se află comunicaţii între lideri ai reţelei Al-Qaida interceptate de serviciile de spionaj americane.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Bogdan de la Ploiești, filmat în timp ce țipă la Vanessa în plină stradă: ”Mai are puțin și o bate” | VIDEO
Fanatik.ro
Mihai Rotaru și ceilalți acționari ai Craiovei au venit cu charter privat de la București pentru meciul Levski – Universitatea. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Care este diferența dintre indemnizația de handicap și pensia de invaliditate. Explicațiile unui avocat
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
O noapte la hotelul lui Gică Hagi l-a costat o sumă amețitoare de bani: ”Ești nebun la cap?!”
MediaFlux
SUA pune piciorul în prag în fața Rusiei. Putin începe să cedeze privind pacea
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România