Ultima sfidare a mafioţilor ruşi. Cimitirul gangsterilor din Ekaterinburg marcat cu pietre funerare opulente

Cimitirul Shirokorechenskoe din sud-vestul oraşului Ekaterinburg, Rusia, este locul de veci al localnicilor faimoşi, inclusiv artişti folk, cercetători şi eroi din Al Doilea Război Mondial, dar şi personaje din mafia rusă. Mormitele sunt decorate cu pietre funerare neobişnuite, inclusiv gravuri ale decedaţilor realizate în granit.
Filip Stan
18 feb. 2017, 14:10
Ultima sfidare a mafioţilor ruşi. Cimitirul gangsterilor din Ekaterinburg marcat cu pietre funerare opulente

Într-o anumită secţiune a cimitirului, printre brazi se regăsesc cele mai elaborate pietre funerare. Pe pietrele funerare sunt gravate persoanele decedate, în mărime naturală purtând costume sau haine de piele în timp ce ţin în mână cheile unor maşini luxoase, informează Amusing Planet.

Mormintele extravagante aparţin gangsterilor care au decedat în urma unor morţi violente din timpul războaielor dintre găşti în anii ’90.

După prăbuşirea Uniunii Sovietice, în Rusia prezenţa organizaţiilor criminale a luat amploare. În acelaşi timp, oraşul Ekaterinburg a devenit centrul luptelor dintre găştile mafiote, din cauza unui grup din oraş numit Uralsmash. Fondat la sfârşitul anului 1980, grupul şi-a consolidat controlul asupra oraşului şi a afacerilor care aveau loc aici, inclusiv asupra faimoasei fabrici Uralmash.

În timpul anului 1990, gaşca Uralmash a avut conflicte ample cu clanul rival. În urma atacurilor mulţi membri ai găştii au ajuns în cimitirul Shirokorechenskoe. Pietrele funerare au fost decorate în moduri extravagante, imaginile mafioţilor îmbrăcaţi în costume clasice ale anilor’90 fiind gravate pe pietre.  Pe unele morminte, în afară de nume era notată porecla şi aptitudinile persoanei.

Până la sfârşitul decadei mulţi lideri ai mafiei şi-au legitimat afacerile şi au format în cele din urmă şi un partid politic. În prezent, aceşti lideri ai mafiei deţin centre comerciale, hoteluri şi baruri în Ekaterinburg. Conform unui raport, 30% din economia Rusiei este deţinută, în prezent, de mafie, arată descoperă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Fiul lui Ion Alecsandrescu, interviu emoționant la 40 de ani de la triumful Stelei în Cupa Campionilor Europeni: „Are poza cu trofeul pe piatra de mormânt”
Capital.ro
Ilie Bolojan va fi din nou premier? Tudorel Toader a dat verdictul: E limpede răspunsul
Playtech.ro
Sunt obligați taximetriștii și șoferii de ridesharing să aibă scaun pentru copii în mașină? Ce prevede legea
Adevarul
Economistul care a prezis crizele trecute avertizează: Recesiunea este inevitabilă în 2026 și urmează o corecție majoră pe bursă
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Banciu, verdict dur despre cel mai puternic om al lumii: ”Este un psihopat!”
MediaFlux
Pace în Ucraina de la miezul nopții. Putin se pregătește să sărbătorească Ziua Victoriei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi