GALERIE FOTO Ultimele imagini cu Helmut Duckadam în viaţă. Arăta foarte bine şi plecase cu familia în vacanţă, în Istanbul

Helmut Duckadam, fostul mare portar al Stelei, denumit "Eroul de la Sevilla", a murit luni dimineață la vârsta de 65 de ani, la Spitalul Militar din București. Acesta fusese operat pe cord, iar starea sa s-a înrăutăţit în noaptea de duminică spre luni, când medicii nu au mai putut face nimic pentru a-l salva.
Filip Stan
02 dec. 2024, 13:55
GALERIE FOTO Ultimele imagini cu Helmut Duckadam în viaţă. Arăta foarte bine şi plecase cu familia în vacanţă, în Istanbul

Fostul mare portar al Stelei a fost, în urmă cu două săptămâni, în vacanţă în Turcia, împreună cu familia, cu această ocazie postând şi ultimele imagini pe reţelele sociale. Duckadam a şi scris un mesaj şi a postat mai multe fotografii alături de apropiaţi, părând că se simţea foarte bine.

„Bine îmbrăcați, cu o stare bună și alături de oameni frumoși, am făcut fata vremii care nu a fost prea prietenoasa.”, scria acesta pe profilul său de Facebook.

Fostul președinte de imagine al clubului de fotbal FCSB s-a confruntat cu mai multe probleme de sănătate în ultimii ani, iar în septembrie 2024 a fust supus unei intervenții chirurgicale pe cord deschis. În cursul serii de sâmbătă, fostul portar al Stelei a ajuns la Spitalul Militar, fiind adus de la Spitalul Universitar.

Anunțul oficial a fost făcut, în urmă cu doar câteva clipe, de Marcel Pușcaș.

Citeşte şi: Helmut Duckadam lua 18-22 de pastile pe zi şi avea 4 operaţii pe artere

„Acum am auzit că a murit unul dintre bunii mei prieteni. Un fost foarte bun coleg, fost foarte bun fotbalist. Este singurul român din Guiness Book. La doar 65 de ani s-a stins Helmut Duckadam, cel care a reușit să facă o țară fericită. Am vorbit acum o săptână, când erai vesel. Te-ai dus prea repede, prea repede, prietene. Dumnezeu să te odihnească! Ai fost un familist convins, un om generos, ai ajutat pe toată lumea atât cât ai putut. Drum lin, prietene”, a spus Marcel Pușcaș, într-un video pe care l-a postat pe pagina sa de Facebook.

În septembrie 2024, fostul mare portar a suferit o operaţie pe cord la Spitalul Universitar din Bucureşti.

În finala Cupei Campionilor Europeni din 1986, disputată de Steaua Bucureşti şi FC Barcelona, Duckadam a reuşit să apere toate cele patru lovituri de la 11 metri ale spaniolilor. Performanţa lui Helmut Duckadam pe stadionul „Sanchez Pizjuan” din Sevilla a fost înscrisă în Cartea Recordurilor.

Citeşte şi: Helmut Duckadam a murit la 65 de ani. Eroul de la Sevilla era internat la Spitalul Militar

 

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Universitatea Craiova a transferat unul dintre cei mai promiţători jucători de la FC U! Reacţia lui Adrian Mititelu: „I-am zis că îl las oriunde, dar nu acolo!”
Capital.ro
Ajutor pentru fermierii afectați de seceta din 2025. MADR pregătește despăgubiri de până la 333 de lei pe hectar
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
107 de milioane de lei! Fostul patron de la FCSB are un succes imens
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România