Ultimele veşti despre poliţistul tăiat cu sabia la Rădăuţi. Medicii vorbesc de un „miracol”

Poliţistul taiat cu sabia în cap urmează să fie dus după Sărbători la o clinică din Târgu Mureş. Potrivit România TV, acolo va urma şedinţe de kinetoterapie după ce a rămas paralizat pe partea stângă.
Filip Stan
29 dec. 2017, 06:39
Ultimele veşti despre poliţistul tăiat cu sabia la Rădăuţi. Medicii vorbesc de un

Medicii de la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi, unde se află internat Ciprian Sfichi, poliţistul tăiat cu sabia de un interlop, la Rădăuţi, au anunţat că acesta urmează să fie externat imediat după Sărbătorile de Iarnă. Mai mult de atât, tânărul de 35 de ani este într-o stare bună de sănătate, chiar dacă momentan nu își poate mișca mână și piciorul stâng.

Specialiștii sunt de părere că exercițiile de kinetoterapie îl vor ajută pe acesta să depășească problemele, dar veștile sunt îmbucurătoare avânt în vedere că în data de 5 decembrie, atunci când Ciprian a ajuns în spital, șansele lui de supraviețuire erau minime.

Citeşte şi Poliţistul lovit cu sabia, colindat de colegi în spital

Revenirea acestui pacient a fost posibila datorita capacitatii lui de autovindecare si aici tine cel mai probabil de educatie si atitudine. Sa nu uitam ca el a fost educat sa fie un luptator si asta se vede in plan fizic si clinic. In ceea ce priveste reintegrarea lui sociala, probabil ca va fi posibila, nu imediat, ci peste mult timp. Cel mai probabil nu va mai lucra pe un asemenea post pe care lucra pana acum, dar va avea capacitatea sa faca o munca de birou.

Daca e sa vorbim de miracole, este miracolul lui personal si i se datoreaza integral. De altfel, studiile arata ca 97% din interventiile chirurgicale sau acte medicale depind de pacient si de boala lui si doar 3% de echipa medicala„, a declarat Lucian Eva, managerul Spitalului de Neurochirurgie Iasi, noteaza cei de la obiectivdesuceava.ro.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
Cine sunt Mandel Kata și Bartalis Henrietta, primele sportive din România care vor reprezenta snowboardul feminin, la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
Reguli la bloc. Proprietarii trebuie să plătească chiar și ce nu folosesc direct în bloc: Proprietatea comună nu este opțională
Playtech.ro
Domeniile cu cele mai mari salarii medii din România. HoReCa și confecțiile, la coada clasamentului
Adevarul
Minciuna lui Putin: de ce Kremlinul folosește imagini vechi pentru a-i păcăli pe ruși că liderul lor s-a scufundat în apa înghețată de Bobotează
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Premierul Bolojan, la un pas să fie schimbat. Sorin Grindeanu dă semnalul în Coaliție după acordul UE-Mercosur
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend