Ultramaratonul caritabil „100 for Children”. Vor alerga 100 de kilometri într-o zi, pentru 400 de copii orfani

Asociația ProVita, împreuna cu un grup de voluntari, organizează a doua ediție a Ultramaratonului caritabil "100 for Children", sâmbătă 30 mai 2015. Evenimentul non-competitiv, care se va desfășura, cu ocazia Zilei Copilului, pe o distanță de 100 de kilometri, de la București la Valea Plopului, are drept scop strângerea de fonduri pentru 400 de copii orfani sau abandonați, aflați în tabăra de la Valea Plopului.
Roxana Gagiu
06 mai 2015, 14:07
Ultramaratonul caritabil

Participanții pot opta să parcurgă această distanță de unii singuri, în echipe de cinci (5 x 20 de kilometri) sau de doi (2 x 50 de kilometri). Alergătorii vor lua startul de la kilometrul 13 al Soselei București – Ploiești, iar pe ultimii 2 kilometri ai Ultramaratonului de 100 de kilometri, acestora li se vor alătura și copiii de la Valea Plopului.

La prima ediție a Ultramaratonului caritabil „100 for Children”, cea de anul trecut, au participat 45 de alergători, care au avut și rolul de fundraisers, fiecare dintre participanți având pagina proprie pe platforma Galantom.ro, pe care o promovează în rețelele de socializare pentru a strânge fonduri prin donații online.

În urma evenimentului, s-au strâns 45.298 de lei, prin 452 de donatii, fiecare participant colectând în medie aproximativ 1.000 de lei. Atât fondurile strânse la prima ediție, cât și cele de la a doua ediție, vor fi direcționate în totalitate pentru finalizarea unui centru social în Vălenii de Munte, în cadrul căruia copiii abandonați sau orfani vor locui în momentul în care vor ajunge la liceu.

“Ne bucurăm că și în acest an sportivii amatori, dar mai ales inimoși, au răspuns pozitiv invitației noastre. Față de prima ediție, la ediția din anul acesta vor fi mai mulți participanți care vor alerga întreaga distanta de 100 de kilometri. Până la ora actuală s-au înscris deja 15 curajoși care vor înfrunta singuri cei 100 de kilometri. Ultimii 2 kilometri din traseu sunt cei mai emoționanți, întrucât sportivii vor încheia cursa cot la cot cu micuții pe care vor să-i ajute, răsplătindu-li-se, astfel, un efort fizic și mental deosebit”, a declarat Daniel Mereuță, organizatorul Ultramaratonul caritabil “100 for Children”.

Cei interesați să participe se pot înscrie pe website-ul oficial al evenimentului, www.100forchildren.ro. Evenimentul „100 for Children” este susținut de Galantom și Cubrain.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Povestea incredibilă a eroului Universității Craiova din Cupa României Betano. A scăpat ca prin urechile acului de războiul din Iran
Capital.ro
Lovitură pentru România. Avertisment din interiorul BNR: Ruperea coaliției poate avea urmări crâncene pentru economie, care se vor resimți mulți ani de aici înainte
Playtech.ro
Tabel salarii medici, asistenți și rezidenți. Cum se calculează noile venituri brute, sporurile care se iau în calcul
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Tudor Gheorghe a ajuns de urgență la spital! Ce se întâmplă cu celebrul compozitor, în aceste momente
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara