Un adolescent a încercat să intre în sediul Judecătoriei Medgidia cu un briceag și doi litru de benzină. Motivul i-a șocat pe jandarmi

Un adolescent de 14 ani a încercat să intre în sediul Judecătoriei Medgidia cu un briceag și doi litru de benzină. Tatăl său se afla într-o sală de judecată.
Loredana Brumă
18 aug. 2026, 07:31
Un adolescent a încercat să intre în sediul Judecătoriei Medgidia cu un briceag și doi litru de benzină. Motivul i-a șocat pe jandarmi

Un adolescent a încercat să intre în sediul Judecătoriei Medgidia cu un briceag și doi litru de benzină ascunse sub bluză. Când a fost descoperit de jandarmi, băiatul a invocat motive de autoapărare.

Adolescent de 14 ani, prins cu briceagul și doi litri de benzină sub bluză la intrarea în judecătorie

Incidentul a avut loc luni. Băiatul le-a spus jandarmilor că a încercat să intre cu briceagul și benzina în sălile de judecată deoarece tatăl său are mulți dușmani.

”Un tânăr în vârstă de 14 ani a fost oprit la accesul în clădire având asupra sa obiecte periculoase şi substanţe inflamabile. În timpul controlului de securitate efectuat la intrarea în instituţie, jandarmii au descoperit asupra adolescentului un briceag şi o sticlă de plastic, care conţinea aproximativ doi litri de benzină, pe care acesta o avea ascunsă sub bluză.

Fiind întrebat de către forţele de ordine cu privire la motivul prezenţei sale şi la natura obiectelor transportate, adolescentul a susţinut că le deţinea în scop de autoapărare, deoarece tatăl lui are mulţi duşman”, au transmis reprezentanţii Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Constanţa, potrivit news.ro. 

Băiatul a fost dus la sediul Detaşamentului de Jandarmi Medgidia, iar cercetările în acest caz continuă.

Citește și Un bărbat și-a lovit soția, cu mașina, pe o trecere de pietoni din Galați. El a ajuns la poliţie, ea la spital

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a pierdut încrederea în transferul de 1,3 milioane de euro la FCSB: „Nu-i problemă că mai iau o țeapă!”
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Documentele pe care proprietarii le pot verifica. Ce obligații are administratorul privind banii
Playtech.ro
Țara de lângă România unde se câștigă până la 1.500 de euro la cules de fructe. Cazarea și masa sunt asigurate
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
L-a cunoscut pe ”cel mai mare antrenor român” din istorie și a rămas uluit: ”Un adevărat domn, era de altă clasă!”
MediaFlux
Donald Trump amenință să atace o nouă țară din Orientul Mijlociu: Îi bombardăm de nu se văd
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat