Un asteroid se apropie de Terra. În câteva zile va ajunge la distanţa minimă

Un asteroid de dimensiuni semnificative, botezat EA2, se va apropia de 22 martie de planeta noastră, la o distanță un pic mai mică decât cea dintre Pământ și Lună, a anunțat NASA pe site-ul său oficial.
Iulian Tudor
18 mart. 2019, 07:43
Un asteroid se apropie de Terra. În câteva zile va ajunge la distanţa minimă

Asteroidul va trece la o distanţă de 305.000 km de Pământ, după cum anunţă Agenţia Spaţială Americană, această distanţă fiind cu aproape 80.000 km mai scurtă decât cea dintre Terra şi Lună. Asteroidul se deplasează cu o viteză de 5,37 km/secundă şi are un diametru de aproximativ 24 metri, sensibil mai mare decât cel de la Celiabinsk, din 15 februarie 2013, care a avut 17 metri şi a spart ferestrele în nu mai puţin de şase oraşe din Rusia. De asemenea, aproximativ 1.500 de persoane au avut atunci nevoie de îngrijiri medicale.

Asteroidul EA2 se va apropia din nou de Pământ în martie 2131.

Asteroidul va trece cel mai aproape de Pământ în noaptea de 21 spre 22 martie, la ora 03.53, ora României.

În luna septembrie, NASA a amintit că un asteroid mult mai mare, botezat SP1, a cărui dimensiune este de 70-160 de metri, s-a apropiat de Pământ la o distanță de 5,87 milioane kilometri.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Suspendarea permisului de conducere sau a înmatriculării mașinii. Cum se aplică fiecare sancțiune. Ghid pentru șoferi
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Prime de Crăciun de până la 1.000 de lei. Ce alte beneficii vor primi angajații
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje