Un bărbat a fost împuşcat mortal de poliţişti, după ce a înjunghiat mai multe persoane într-un supermarket

Un bărbat a fost împuşcat mortal de poliţişti, vineri, după ce a înjunghiat mai multe persoane într-un supermarket din metropola Auckland, informează Reuters şi DPA. Şase persoane au fost rănite în atac, dintre care trei sunt în stare critică, iar una în stare gravă.
Alina Costache
03 sept. 2021, 12:44
Un bărbat a fost împuşcat mortal de poliţişti, după ce a înjunghiat mai multe persoane într-un supermarket

Un bărbat a fost împuşcat mortal de poliţişti. Imaginile difuzate pe social media arată mai mulţi cumpărători care avertizează despre ”cineva cu un cuţit”, după care se aud tiruri de armă trase de poliţie.

Premierul Jacinda Ardern a declarat că individul lichidat de poliţie era un ”extremist violent”, cunoscut de forţele de ordine.

Un extremist violent a comis un atac terorist împotriva unor neozeelandezi paşnici”, a declarat Ardern într-o conferinţă de presă.

Atacatorul era un cetăţean srilankez care trăia de zece ani în Noua Zeelandă şi era o ”persoană de interes” de aproximativ cinci ani, a adăugat şefa guvernului de la Wellington.

Citeşte şi: Culmea pandemiei: lockdown după un singur caz de Covid în Noua Zeelandă

Un bărbat a fost împuşcat mortal de poliţişti

Bărbatul a fost anihilat de forţele de ordine în 60 de secunde de la începutul atacului, el inspirându-se din atacurile comise de gruparea jihadistă Stat Islamic.

Atacul a fost comis de un individ, nu de o credinţă. Doar el poartă responsabilitatea pentru aceste fapte”, a subliniat premierul neozeelandez, potrivit Agerpres.

În Auckland sunt în vigoare restricţii dure legate de COVID-19, fiind deschise doar supermarketurile şi centrele medicale.

În luna mai, patru persoane au fost înjunghiate într-un supermarket din oraşul Dunedin, situat în sudul Noii Zeelande. În 15 martie 2019, 51 de oameni au fost ucişi într-un atac terorist comis la două moschei din oraşul Christchurch de către un adept al supremaţiei rasei albe.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Boala transmisă de căpușe, mult mai periculoasă decât Lyme: „Are o mortalitate destul de mare”. Dr. Virgil Musta avertizează: nu faceți asta după mușcătură, dacă nu vă pricepeți!
Capital.ro
Schimbare la pensiile românilor. Ilie Bolojan, anunț despre fondurile de pensii: Va fi un câștig!
Playtech.ro
Pensie Pilonul II. Unde verifici câţi bani ai strâns în cont şi la ce fond ai fost repartizat
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
Un copil de doar un an a murit după ce s-a înecat cu unghia falsă a mamei sale. Cum a fost posibil
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj