Un bărbat din Argeş a condus 40 de ani fără permisul auto. A fost chiar şi şofer în Franţa

Un argeşean de 63 de ani a condus timp de 40 de ani fără permis. În acest timp, el a lucrat şi în Franţa, culmea, ca şofer. Nimeni nu l-a oprit în trafic, pentru că a fost un şofer model. Acum însă, pentru prima oară a călcat pedala de acceleraţie prea tare şi a fost prins de poliţie.
Iulian Tudor
28 iul. 2015, 10:46
Un bărbat din Argeş a condus 40 de ani fără permisul auto. A fost chiar şi şofer în Franţa

În urmă cu 39 de ani, bărbatul din Argeş a băut o bere, a urcat la volan şi a încălcat mai multe reguli de circulaţie. A fost oprit atunci de un poliţist care i-a anulat permisul, potrivit România TV. Ulterior, bărbatul a plecat în Franţa şi nu a mai dat examenul pentru permisul auto. Acolo, culmea, a lucrat la negru, chiar ca şofer şi a făcut curse cu maşini de marfă. Nimeni nu l-a oprit niciodată, pentru că a fost un şofer model.

Bărbatul s-a întors în ţară după mai mulţi ani în care a locuit în Franţa. A continuat să conducă fără permis auto şi în România, iar acum, după aproape 40 de ani, a fost oprit în trafic de un poliţist, pentru viteză.

„Şoferul circula pe drumurile publice cu o viteză de 75 de kilometri la oră. În urma verificărilor s-a sesizat că avea permisul de conducerea anulat din anul 1976. Se efectuează cercetări pentru conducere cu permisul anulat”, a declarat un poliţist.

Bărbatul îşi poate redobândi persmisul de conducere dacă face, din nou, şcoala de şoferi.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Universitatea Craiova – U Cluj, cu al 3-lea trofeu pe masă! Niciodată nu s-a întâmplat așa ceva în fotbalul românesc
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Luna Nouă în Taur pe 16 mai 2026. Ce reprezintă și care sunt zodiile direct afectate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi