Un bărbat mort şi altul grav rănit, într-un accident în Olt

Un bărbat a murit şi altul a fost grav rănit în urma unui accident rutier produs vineri seara pe DN6, la Dăneasa, între două autoturisme care s-au ciocnit frontal, potrivit purtătorului de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Olt, medicul Marian Furtună.
Filip Stan
19 iul. 2019, 18:52
Un bărbat mort şi altul grav rănit, într-un accident în Olt

Medicul Marian Furtună a precizat că victimele erau şoferii celor două autoturisme implicate în accident şi erau încarceraţi la sosirea echipajelor medicale.

Bărbatul grav rănit, politraumatizat, a fost transportat la spital.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Olt, Alin Băsăşteanu, în maşinile implicate în accident se aflau numai şoferii, iar unul dintre aceştia a fost găsit decedat, prezentând răni incompatibile cu viaţa.

La intervenţie au participat pompierii de la Stoeneşti şi Caracal, cu o autospecială complexă pentru intervenţie şi descarcerare şi doua echipaje SMURD, precum şi două echipaje de Ambulanţă.

„La sosirea echipajelor, unul dintre autoturisme a fost găsit în afara carosabilului, răsturnat, iar şoferul acestuia, în vârstă de 53 de ani, decedat, cu leziuni incompatibile cu viaţa. Celălalt bărbat, în vârsta de 61 de ani, din comuna Radomireşti, a fost găsit încarcerat, conştient. Pentru extragerea victimei pompierii de la descarcerare au îndepărtat mai multe elemente de caroserie şi au predat victima echipajelor medicale. Pacientul prezenta otoragie, rinoragie, traumatism toracic şi fractură la membrul inferior stâng şi a fost transportat la CPU Caracal”, a precizat Băsăşteanu.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Lovitura dată de U Cluj după Andrei Coubiș: a transferat revelația SuperLigii! Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a pierdut procesul! Tribunalul a luat decizia. Ce riscă fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Ce bugetari nu mai primesc vouchere de vacanță în 2026. Schimbări importante apar în acest an
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
”Dacă ar fi fost Gică Hagi în locul meu, Valentin Ceaușescu l-ar fi trimis?”. Ilie Balaci i-a dezvăluit unul dintre marile sale regrete înainte de a se stinge din viață
MediaFlux
Armata obligatorie în România? Anunț de ultimă oră de la Ministerul Apărării
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend